3. Dağlarca Şiir Ödülü Sahiplerini Buldu

Beşiktaş Belediye Başkanlığı tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ile bu yıl 3.sü gerçekleştirilen Dağlarca Şiir Ödülü, Çiğdem Sezer ve Turgay Fişekçi’ye verildi. 

Arife Kalender, Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen ve Tarık Günersel’den oluşan Seçici Kurul oy çokluğuyla, 3. Dağlarca Şiir Ödülü’nün Çiğdem Sezer ile Turgay Fişekçi arasında paylaştırılmasına karar verdi. 

 

Çiğdem Sezer “Küçük Şeyler Mevsimi”, Turgay Fişekçi ise “Nerdesin?” adlı kitaplarıyla ödüle değer görüldü.

Seçici Kurul ayrıca 2018 yılının Dağlarca’nın ölümünün 10. yılı olması nedeniyle Beşiktaş Belediyesi’nin öncülüğünde ‘’Uluslararası Dağlarca Sempozyumu’’nun düzenlenmesine karar verdi.

3. Dağlarca Şiir Ödülü töreni 15 Ekim Pazar günü Saat 18:00’da Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Ödül töreni öncesinde Saat 17:00’da, 22 ressamın Dağlarca’ya bir saygı duruşu niteliğinde olan Dağlarca için: RESİM/SESİM sergisinin açılışı gerçekleştirilecek.

Seçili kurulun ödül gerekçesi 

Bu yıl ödüle çok sayıda değerli ve yetkin şairin katılımı nedeniyle seçimde zorlandığını açıklayan Seçici Kurul üyeleri, değerlendirmelerinde şu ölçülere yer verdi:

  1. Yarışmaya gönderilen eserdeki dilin kullanılışına ve temizliğine,
  2. Şairin söyleminin özgünlüğüne,
  3. Temayı işleyiş biçimine,
  4. Söyleyiş özelliği ve güzelliğine,
  5. Toplumsal ve güncel sorunları işleyişine,
  6. Şairin şiire verdiği emeğe ve şiirdeki birikimine,
  7. Fazıl Hüsnü Dağlarca adına uygunluğuna,
  8. Şairin edebiyat dünyasında etkin ve yetkin olmasına,
  9. Eserin içeriğinin zenginliğine…

Ödülün Amacı

“Türkçem benim ses bayrağım” diyerek yüzü aşkın kitabıyla Türkçe’nin ses bayrağını yaşamı boyunca yükseklerde dalgalandıran Fazıl Hüsnü Dağlarca, 100 yıl önce doğduğu yer olan Beşiktaş’ta, adına düzenlenen etkinliklerle yaşamaya, yaşatılmaya devam ediyor. Yaşadığı dönemde “Yaşayan En Büyük Şair’’ sıfatıyla da onurlandırılan Dağlarca, “Yunus gibi giderken gitmez olmak isterim’’ sözüyle, şiirdeki ölümsüz kaynaklardan biri olmak isteğini ortaya koymuştu. Beşiktaş Belediyesi tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteğiyle düzenlenen bu ödül, Dağlarca’nın anısını yaşatmak, Türk şiirinin gelişimine katkıda bulunmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla verilir.

3.Dağlarca Ödül Gecesi Programı:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:https://gazeteistanbul.com

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ