Oruç Aruoba Yaşamını Yitirdi…

Yazar, şair ve felsefeci Oruç Aruoba, 72 yaşında yaşamını yitirdi.
Hume, Nietzsche, Kant, Wittgenstein, Rainer Maria Rilke, Von Hentig, Paul Celan ve Matsuo Bashō gibi düşünür, yazar ve şairlerin eserlerini Türkçeye çeviren Oruç Aruoba yazar, şair ve felsefeci olarak düşünce dünyasına sayısız eser kazandırdı. Aforizmalara dayalı felsefi metinleri başarılı bir şekilde kaleme almasının yanı sıra haiku şiirinin Tükiye’deki en başarılı temsilcilerinden biri olarak öne çıktı.

Oruç Aruoba’nın Yaşamından Kesitler:
1948 yılında Karamürsel’de dünyaya geldi. TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Yine Hacettepe Üniversitesi’nde çalışmalarına devam ederek felsefe bilim uzmanı oldu. 1972 ve 1983 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaparken felsefe bölümünde doktorasını tamamladı. Bu süreçte, Almanya’da Tübingen Üniversitesi’nde felsefe semineri üyeliği ve 1981 yılında Victoria Üniversitesi (Wellington) (Yeni Zelanda) konuk öğretim üyeliğinde bulundu.
Çeşitli basın organlarında yayın yönetmenliği, yayın kurulu üyeliği ve yayın danışmanlığı yaptı. Birçok dergide yazı ve çevirileri yayınlandı.
Aruoba, Hume, Nietzsche, Kant, Wittgenstein, Rainer Maria Rilke, Von Hentig, Paul Celan ve Matsuo Bashō gibi düşünür, yazar ve şairlerin eserlerini Türkçeye kazandırdı. Wittgenstein’ın eserlerini Türkçeye ilk defa Oruç Aruoba çevirdi.

Eserleri:

Tümceler, Bir Yerlerden Bir Zamanlar, 1990, Metis Yayınları – De ki İşte, 1990, Metis Yayınları -Yürüme, 1992, Metis Yayınları – Hani, 1993, Metis Yayınları, – Ol/An, 1994, şiir, Metis Yayınları – Kesik Esin/tiler, 1994, şiir, Metis Yayınları – Geç Gelen Ağıtlar, 1994, şiir, Metis Yayınları – Sayıklamalar, 1994, şiir, Metis Yayınları – Uzak, 1995, Metis Yayınları – Yakın, 1997, Metis Yayınları – Ne Ki Hiç, 1997, Haikular, Varlık Yayınları – İle, 1998, Metis Yayınları – Çengelköy Defteri, 2001, Metis Yayınları – Zilif, 2002, Sel Yayınları – Olmayalı, 2003, Metis Yayınları – Doğançay’ın Çınarları, 2004, şiir, Metis Yayınları – Benlik, 2005, Metis Yayınları – Meşe Fısıltıları 2007, Metis Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ