Şair Volkan Hacıoğlu Şiir Kitaplarını Değerlendiriyor!

VOLKAN HACIOĞLU ŞİİR KİTAPLARINI DEĞERLENDİRİYOR!

 “ŞİİRİN DİP SULARINDA”

 Maksim Gorki’nin “Benim Üniversitelerim,” demesi gibi, okurlar da “Benim şairlerim,” “Benim kitaplarım,” diyebilmeli. Okumalarımdan bende kalanların yer aldığı kitaplar ve şairler arasında şiire ilişkin düşüncelerimi başka okurlarla paylaşıyorum. “Şiirin Dip Sularında,” değerli şair ve çevirmen Sait Maden’in “–Neydi bu sözcük? –Acı!” dizeleri ile biten bir 

şiirinin başlığı. Böylece kendisini de saygıyla anmış oluyoruz. İsimlerin sıralaması tamamen tesadüfî, bu nedenle numara vermedim. Kendi okumalarıma göre belirlediğim bu liste elbette “mümkün olan dünyalar” içinde ihtimallerden sadece biri. 

Öyleyse yeni okumalara başlamanın zamanı…

 

2017’de OKUDUĞUM ŞİİR KİTAPLARI ÜZERİNE KISA ŞİİRSEL DEĞERLENDİRMELER

Polat Onat, 2017’nin en üretken yazarları arasında yer aldı. Şair, 2009’da yayımlanan ilk kitabı “Son,” 2011’de “İhtiyarın Vefatı”nın ardından, birçok farklı edebî türlerde kitaplar yayımladıktan sonra, üçüncü şiir kitabı “Karanlık Kahvaltı” şiir dünyasındaki okurlarının

özlemini gideriyor. 2017 İsmet Kemal Karadayı Şiir Ödülü’nü alan “Karanlık Kahvaltı” adlı dosyasındaki şiirler Onat’ın olgunluk döneminin verimleri arasında

sayılmalı. “Kurtalan Ekspresinde Tuhaf Bir Yolculuk” (Kent Kitap) adlı otobiyografik romanı ‘Dağlarca’yı Görmeye Gitmek’ alt başlığını taşıyor. 90’lı yılların sonu ile 2000’li yılların başında Dağlarca ile olan diyaloglarını edebî bir kurguyla okura aktaran Onat aynı zamanda bir dönemin tanıklıklarını edebiyatla kalıcı hâle getiriyor.

İsmail Biçer, “Gelmek Gazeli” (Artshop Yayınları) adlı şiir kitabıyla 2017’de şiirinde önemli bir ivme yakaladı. Anı, anlatı, söyleşi gibi edebiyatın birçok türünde eserler veren Biçer kendi şiir dilinin olanaklarını kendine özgü bir üslûpla genişletti. Birçok ödülün de sahibi olan Biçer şairler üzerine yazdığı yazılarla da tanınıyor. Dergilerden de takip ettiğim İsmail Biçer şiiri bugün elle tutulur bir halde okuru kavramaktadır.

Hüseyin Peker, 2017’de şiirlerini “Toz Bile Değilken” adlı kitapta topladı. Peker’in şiirleri kendi mecrasını derinleştirerek akmaya devam

ediyor. 2017’de “Yasakmeyve” dergisinde Hüseyin Peker için “Şair ve Okurları” adlı özel bir dosya hazırlandı.

Nihat Özdal, “Deri” (Yasakmeyve Yayınları) adlı şiir kitabıyla 2017 Altın Defne Edebiyat Ödülü’nü aldı. Özdal şiiri ilmek ilmek kuruyor. Farklı temalar ekseninde gelişen Özdal şiiri kendi içinde bir bütünlük yakalıyor. Nihat Özdal’ın dize kurgusu kelimelerin karakterlerini ortaya çıkarıyor. Nihat Özdal şiiri üzerine kaleme aldığım kapsamlı bir değerlendirme yazısı 2017 Nihat Özdal Sempozyumu kitabında yayımlandı.

İhsan Tevfik, “Gözleri Muhacir” adlı ‘göç şiirleri’ ile 2017 Yunus Nadi Şiir Ödülü’ne değer görüldü. Göç konusunda bilimsel araştırmalara da imza atan yazar ve şair İhsan Tevfik, “Gözleri Muhacir” adlı kitabı ile önemli bir temayı güçlü dizelerle işliyor.

Levent Karataş, “Son Görüş” (Düşülke Yayınları) adlı şiir kitabıyla 2017’de okurlarına merhaba dedi. Karataş şiiri içeriden kuşatmış. Rimbaud, “Rengini buldum sesli harflerin,” demişti. Karataş da şiirin renklerini bulmuş. Her şiirinde farklı bir renk var. Bana Levent Karataş şiirini tek kelime ile özetle deseler duraksamadan “Renk,” derim.

Özkan Mert, 2017’de 55. sanat yılını “Diren Ey Kalbim” (1960-1980) ile “Caz ve Karanfiller” (1980-1990) (Artshop Yayınları) adlı toplu şiirler kitapları ile kutladı.

Özkan Mert şiirinin dinamiklerini kavramak için “Diren Ey Kalbim” önemli bir kaynak kitap niteliğinde. 2017’de “Hürriyet Gösteri” dergisinde Özkan Mert şiiri üzerine kapsamlı bir dosya

yayınlandı.

Ressam Yüksel Aydın şiirlerini 2017’de “Okunmamış Kitabın Çözülmemiş Diliyle” (Artshop Yayınları) adlı kitapta topladı. Resim sanatındaki ustalığını dizelere yansıtan şair sanatlar arasında kesin sınırlar çizilemeyeceğini bu kitabıyla göstermiş oldu. Bir fırça darbesi gibi, okuru bir rüzgâr hamlesi ile kapıp götüren dizeler yazıyor Yüksel Aydın.

Ve bir ilk kitap, genç bir şair, yeni bir devinim, Sinan Onur Bayram  “Ölü Karıncalar Mevsimi” (Hayal Yayınları) adlı ilk şiir kitabının hazırlığı içerisinde. “Şiir, emeği ve hüznün namusunu savunan bir hakikât yoludur,” diyor Onur. Şiirlerini daha önce okuduğum Onur’un ilk kitabını merakla bekliyorum. “Şimdiden yolu ve bahtı açık olsun…”


 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ