Balkan’dan Bir İzmir Bir Dönem Romanı ‘Anahtarım Cebimde’

Fatih Balkan’ın ‘Anahtarım Cebimde’ romanı ve ‘Konyaklı Şişe Işıklı Gemi’ adlı şiir kitabının söyleşi ve imzası Yakın Kitabevi’nde gerçekleşti. ‘Anahtarım Cebimde’ bir İzmir, bir dönem romanı

    Fotoğraf, müzik, şiir, roman; sanatın birçok dalında çalışmalarını sürdüren İzmirli Fatih Balkan’ın Edisyon Kitap  tarafından yayınlanan ‘Anahtarım Cebimde’ adlı romanı ve Anima Yayınları tarafından yayınlanan ‘Konyaklı Şişe Işıklı Gemi’ adlı şiir kitabının imzası ve söyleşisi İzmir’de Yakın Kitabevi’nde gerçekleşti. İmza öncesinde Beril Erbil’in kolaylaştırıcılığında gerçekleşen söyleşide konuşan şair-yazar Fatih Balkan, şiirin romandan önce ortaya çıktığını belirtti. 2015-2016 yıllarında  ‘TERK’ adlı projesi için fotoğraf çekerken yazdığı şiirleri sergisinde kullandığını söyledi. Şair Haydar Ergülen’in atölyesinin ardından şair Altay Öktem ile de yolunun kesiştiğini, bir grup olarak şiir üzerine üç yıl çalıştıklarını, şiir kitabının da o sürecin ürünü olduğunu kaydetti. Roman yazma fikrinin daha sonra kendisinde oluştuğuna dikkat çeken Fatih Balkan, istemese de şiir ve romanının birbirine yakın süreçte okurla buluştuğunu aktardı.

    Sanatsal çalışmalarının lise yıllarına dayandığını belirten Fatih Balkan’ın  ‘Anahtarım Cebimde’ adlı romanının kahramanı Derya’nın 12 Eylül öncesi ve sonrası yaşamı, kitabın isminden de anlaşılacağı üzere metaforlarla okura aktarılıyor. ‘Anahtarım Cebimde’ romanının bir diğer önemli kahramanı da  İzmir. Arka kapakta kitap okurlara şöyle tanıtılıyor: “Babasının yokluğunun üstesinden gelmeye çalışırken, siyasal iklimin, üzerindeki izlerini silemeyen Derya… Geçmişinde kapanmayan yaraları yüzünden oğluyla yakın bir ilişki kuramayan ama mutluluğu aramaktan vazgeçmeyen Ayhan… Sevgilisiyle yeni bir hayat kurmak isteyen Hülya… 1980 dönemi travmasının kişisel travmalarla harmanlandığı bir yolculuk… Umudu bulup yitiren zihnin gelgitlerinde, geçmişe uzanan ve geleceği kurmak isteyen bir anlatı… Fatih Balkan yalın bir dille zaman zaman parçalı bir anlatı sunuyor okura. Biçimsel dokunuşlarla zamanda ve kahramanların zihinlerinde geziniyor. Boşluklarıyla bütünlenen, belleklerde iz bırakacak bu yolculuğa rüyalar ve İzmir eşlik ediyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ