Kadın Fabrikaları Kapatılsın

Gülçin Sahilli

Yazarın şu ana kadar yazılmış 14 makalesi bulunuyor.

Bugünlerde ülkede kadın üretiminin durdurulmasına ramak kalmışken (Buna cansız mankenler ihtiyaç erbabı gereği dahil değiller.)  ve irinli milyonların arasından siğile bulanmadan geçmeye çalışırken, yaz ve özgürlükler tanrıçası Aine’yi anımsamak ve anımsatmak istedim. Mezarlık manzaralı haber dehlizinden size de eski bir güneş doğar da belki güzel olanı yeniden anımsamaya niyet edersiniz. Zift sarılı karanlık, pencerelerimizi kaplarken iyi yaratılara sığınıp bahçelerimizde oksijen yetiştirmeye mecburuz.Mitolojide sayı tutmayan sevgili dizgisiyle meşhur Aine, İrlanda inanışına göre bize yazı getirendir. Yazı getirme ritüeli de malumunuzdur. O kadar çok sevgilisi olduğuna dair kadim dedikoduları, Lough Gur’un çevresinde yaşayan tüm sahil ırkları şehvetle anlatıp durur. Düşünsenize kocadan başka yar bildirilmeyen karton pastalı düğün cehennemimizde birden fazla erkeğe niyet etmek, tanrıça bile olsa keskin nesnelerle bezdirilmeyi gerektirmez mi?

Sarı saçlarından aldığı her teli rüzgara bırakıp bir yönde üflediğinde vardığı yeryüzünü, yaz yüzüne ve yar yüzüne dönüştürdüğüne inanılırdı. Büyücü Merlin’in de çocuklarından biri olduğu bu muhteşem tanrıçanın kusursuz suretini bazı İskandinav kadınlarına dokundurduğu, böylece ortaya o coğrafyada akransız güzellikte soylar çıktığına inanılırdı. Hani şu standart kalıp, sarı saçlı, renkli gözlü, beyaz tenli, uzun ince kadınlar, bütün dünyadaki esmerize kadınların sancılı basanları.

Aine maskelerle ve salgınla unuttuğumuz coşkunun da tanrısıdır. Yaz güneşi ve temmuz mehtabı altında sınırsız içki ve sınırsız sevişme seanslarını da yeryüzüne onun bahşettiğine inanılır. Hani tatil denince, başyorduran bar ışıklarını, kıvrımlı büklümlü dansları, etil ve fermente sıvıları çağrıştıran ulu tatiller…

Afaki tatil ücretlerinin yazı kucağımızda ama iki yazı dar alanda dönen insanlık artık cebinde kalmasa da bankadan borç kere dert çekip 3-5-7 gününü kendi gördüğü rüya alanındaki zevklere bırakmaya kararlı. Aine bu yaz, denize, kuma ve güneşe daha aç olan faniler için altın saç tellerini tutam tutam yeryüzüne bırakıp sevişgahına doğru yola çıktı.

Yaz tanrıçası zenginlikle de ilişkilendirilir oysa yıl boyu cepte biriken mini liraların hepsi yazlarda eriyip gider ama zenginlikten ne anladığınızdır hayat biraz da. Yaz aşkların mini ama en depremli yaşandığı mevsimdir. “Yaz aşkı” lezzetli bir kalıptır ve yaz zenginliği romantizmin borsasındadır. Eros’un uzun dönem aşklarına karşılık, Aine neon kokteyllerini gerdan hizasından başlayarak soğutur.

Yönetimin çamuru huy edindiği bir ülkeden, kapıların fazla aralık bırakılmasından yoz kültürlerle doluşan geri adımlı şehirlere, kadınların bacaklarının ve göğüslerinin yasa tasarısıyla yaratılmamasına badem koltuklar karar vermek üzereyken,  mitlerin Aine’den ruhumuza katkı olduğunu söylediği; yaz, çıplaklık, seks, içki hele de aşkın hayali bile nasıl da iyi geliyor, geldiği yönden h’aza kanaat edip gitmese keşke hayaller, ölümlü gövdelerimizin yarını düşeş den düşmese zarlar tılsımlı kalsa.

Çin deki çekik kaderli akranı Bai Jia, Kızılderililerin altından kaçan sağanağında Miochin de Aine gibi dünyanın ve insanlığın karakışından iyiliğin ve kalbin yazına açılmak için var edilmişlerdir. Onlar da kendi kültürlerinde hayatı lüzumsuz ciddiyetlerle doldurmayı unutup varkalma dürtülerimizi anımsamayı işaret ederler. Çağdaş zaman tanrı ve tanrıçaları da böyle değil mi… Kimisi öğretmen, kimisi doktor, kimisi gazeteci ve toplumu oldukları dar alanda güneşe uyandırmaya çalışırlar kendileri perişanlıkta uyuma pahasına, tüm tanrısal güçleri kan suyunda çorba içenlere direnmektir.

Tanrıça ile yeryüzünde karşılaşan ruhlar, eğer kirlilerse onun varlığından yayılan ezgilerle delirirler. Acaba seçim öncesi büyük alanların oksijenini çalan mikrofon elinde bireysiz bireylerle mikrofon karşısında vara yoğa alkışçı varoluşsuz kalabalıklara mı duyursak Aine’nin kuğu kanatlı müziğini…

Aine’nin yaz denizinde sadece etiniz değil bilinciniz de tuzlansın bu yıl, aklınızın iliklerine hissetmeyi öğretin altın yazı ve seçtiğiniz tutkuları, tabi ölümsüz değilseniz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ