Antakya 9. Uluslararası Film Festivali etkinlikleri çerçevesinde MKÜ de “Karla” filmi Gösterildi…

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda gösterilen filmin ardından HMKÜ İletişim Fakültesi iş birliği ve katkılarıyla Prof. Dr. Ceyhan Kandemir, Doç. Dr. Onur Akyol, Dr. Hakan Dikmen ve Mehmet Ersöz’ün yer aldığı söyleşi gerçekleştirildi.

“Kurmaca Bir Filmi, Belgesel Tatlarla Zenginleştirmeye Çalıştık”

Prof. Dr. Ceyhan Kandemir söyleşide yaptığı konuşmasında “Karla benim kızımın adı. İlk oyunculuk deneyimini bu filmle yaşadı. Bunun için de ayrıca gururluyum. Kurmaca bir filmi belgesel tatlarla zenginleştirmeye gayret gösterdik. Filmin ismine ben değil ekibimiz karar verdi. Ciddi bir çalışma maratonunun sonunda böyle bir üretimi gerçekleştirdik. Filmde kullanılan müzik sadece bu filme özgü olarak tasarlandı. Bu müziği çok sevdiğimiz için de, müziği kullanma yoluna gittik. Biz yapabildiysek muhakkak sizler de yapabilirsiniz. Bu süreçte en büyük gücümüz motivasyonumuz oldu: Sizler de motivasyonunuzu kaybetmeyin” ifadelerine yer verdi.

“Hikâyelerimizi Anlatabilmek, Dijital Teknoloji Sayesinde Kolaylaştı”

Kandemir’in ardından konuşan Doç. Dr. Onur Akyol ise; “Dijital teknolojinin bize sunduğu yeniliklere açıklık getirmeden önce ‘Karla’ filminde hocamız video kayıt özelliği olan bir fotoğraf makinesi aracılığıyla bir üretim ortaya koydu. Daha düşük bütçelerle daha ulaşılabilir düzeydeki teknolojik ürünler sayesinde sinema sektöründeki zorluklar da ortadan kalktı. Karla filmi de bağımsız şekilde yani bütçeden yoksun yapısıyla ortaya çıktı. Hikâyelerimizi anlatabilmek bu dijital teknoloji sayesinde kolaylaştı. Bu işe yeni giren öğrencilerimiz de en iyi kameraya, en iyi ışık sistemini bulmaya çalışıyor fakat hikâyeyi geri plana itiyor. Eğer bir hikâyeniz varsa elinizdeki imkânın en iyi imkân olduğunun farkına varıp hikâyenizi anlatabilirsiniz” sözlerini kullandı.

“Geleceğe Hazırlıklı Olmalısınız”

Söyleşinin bir diğer konuşmacısı Dr. Hakan Dikmen “Dijital yayıncılık serüvenimizin başlangıcı yıllar öncesine dayanıyor. Şu an birçok platformda kullanılan teknik altyapının kurulumunu ülkemizde oluşturabilmek adına çalışmalar yürüttük. Sizler de içerisinde bulunduğunuz dönemin olanaklarının farkına varmalı ve gelecekteki oluşabilecek ortamlara hazırlıklı olmalısınız” ifadelerini dile getirdi.

“Teknoloji Gelişirken Sizler de gelişmelisiniz”

Mehmet Ersöz konuşmasında teknolojinin sunduğu imkânlardan faydalanmanın öneminden bahsetti. Ersöz, “Yollarımız bir olduğu gibi hikâyelerimiz de bir. Teknolojinin zirve noktasında bulunuyorsunuz ve bu sizler için büyük bir avantaj oluşturuyor. Eskiden kullandığımız aletlerden yöntemlere kadar her şey fazlasıyla büyük ve kullanımı zordu. Örneğin kurgu setleri bir oda büyüklüğündeydi. Evirilen teknolojiyi anbean görme şansı bulduğumdan onlara ayak uydurmamız gerekiyordu. Sizler alanın inceliklerine hâkim olmak için teknolojik gelişmelerden yararlanmalı ve teknoloji gelişirken siz de gelişmeye devam etmelisiniz. Bir hikâyeniz varsa onu anlatmamak için bir bahaneniz olmaması gerekir. Yeni bir şey söyleme arzunuz varsa onu söylemekten vazgeçmeyin” dedi.

Etkinlik sonunda konuşmacılar öğrencilerden gelen soruları büyük bir içtenlikle cevapladı. Söyleşi bitiminde konuşmacılara Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Eren tarafından teşekkür belgesi ve hediye verildi. Gün çekilen hatıra fotoğrafı ile ölümsüzleştirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ