Yeni Yılın Şiir Dergisi “Maraşantiya” Yayında

Şiir dergisi “Maraşantiya”, Ocak-Şubat 2022 sayısıyla yayın hayatına başladı. Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Fatma Hatun Esen olan derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Celal Karaca, Şiir Editörü Hatice Tarkan Doğanay ve Düz Yazı Editörü Akın Ersöz. Derginin tasarımı Altay Ömer Erdoğan tarafından hazırlandı. Kapak ise Kadir İncesu’ya ait. 

“Maraşantiya”, Kızılırmak’ın Hititler dönemindeki adı. Fatma Hatun Esen, “Yaşamın doğası ve akışı adına şiir aracılığıyla söyleyeceklerimiz için yola çıkıyoruz” dedi. Esen sözlerini şöyle tamamladı: “Dergimizde şiir, şiir üzerine yazılar ve söyleşiler yer alacak. Şiir geçmişimiz yanında, günümüz şirinin tartışıldığı bir platform oluşturmak istiyoruz. İkinci Yeni’de sonra, “deneysel”, “postmodern” gibi adlandırmalarla yol alan şiir üzerine neler düşünüldüğü, şiirin nereye aktığına dair, şairlerimizin düşüncelerinin aktarıcısı olmak istiyoruz.”

“Maraşantiya”nın ilk sayısında kimler var? Arzu K. Ayçiçek, Özge Sönmez, Yusuf Alper, Aslıhan Tüylüoğlu, Devrim Horlu, Serkan Türk, Fatoş Asya Akbay ve Ayfer Karakaş şiirleriyle yer alıyor. Yannis Ritsos’un şiirini Neşe Yaşın çevirdi. Hicran Aslan, Ahmet Özer, İbrahim Ekrem Keleşoğlu, Hilmi Haşal ile Fatma Hatun Esen’in yazıları ilginizi çekecek. Ayrıca bu sayıda, Celal Karaca’nın arşivinden Attila İlhan ile yapmış olduğu bir söyleşiyi okuyabilirsiniz.

“Maraşantiya”yı, seçkin kitabevleri ile “marasantiyadergi@gmail.com” adresinden temin etmek mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ