Şiir Serüveni

Emel Koşar

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Şiir, ilhamdan ziyade bir arayış, yoğunlaşma ve çalışma ürünü olduğu için şair, yolunu kendi çizer. Genç şairin şiir serüveninde beslendiği ve örnek aldığı usta şairlerin etkisinden kurtulması onun kültürel zenginliğini duygularıyla harmanlaması sonucu mümkündür.

Genç şair, şiirin iyileştirici ve onarıcı gücü sayesinde kendi şiirini kurarken dilin katmanlı ve çok sesli/anlamlı yapısını sorgular.

Duyguların titreşimlerini/enerjilerini yansıtan seslerin/kelimelerin şiire dönüşme süreci şairin yeteneği kadar kültürel donanımıyla da orantılıdır.

Ödüllerin anlamını yitirdiği, eleştirmenliğin içinin boşaltıldığı bu dönemde şairlerin kendi şiir serüvenlerini veya şiir burçlarını açıklamak/sorgulamak yerine görünür ve konuşulur olmayı tercih ettiklerine şahit oluyoruz.

Sosyal medyada ve edebiyat etkinliklerinde boy gösteren, ahbap çavuş ilişkisiyle bir yere gelmeye çalışan genç şairlerin işleri zor.

Şiirin okunma oranının düştüğü ve şiire/şaire ilginin azaldığı bu dönemde hayattan/halktan kopuk ve şöhret peşinde koşan genç şairlerin derdi edebiyatta iz bırakmak değil, sadece tanınmak. Kişinin nasıl tanındığı da önemli. Kırk yıl aynı vasat şiiri yazmakta/tekrar etmekte ısrarcı olan yaşlı bir şairin bulunduğu jüriden ödül almak ne ifade eder ki?

Her şiir yazarı, şair değildir. Kırk elli yıl basma kalıp ve samimiyetsiz ifadelerde sınırlı kalmak, okura duygu iletiminde başarısız olan şiir yazarını şair yapmaz. Manzume yazmaktan öteye gidemeyenlerin derinliği olmayan metinleri edebiyat tarihinde kendine yer bulamaz.

YAZARIN SON YAZILARI
Şiir Serüveni - 23 Aralık 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ