SİLKELEMEYİ SEVENLER TOPLULUĞU

Zeynep Kasap

Sabah işe gitmek için evden çıktığımda üst kat komşum çekirdek kabuklarıyla uğurladı beni. Silkelemeyi çok sever kendisi. Peki yaz siz?

Silkelemeyi sevenlerden misiniz yoksa sevmeyenlerden mi? Sevenlerdenseniz adabını usulünü bilir misiniz? Nasıl silkelersiniz? Neler silkelersiniz mesela? Halı? Kilim? İnsan? Köpek kedi ya da herhangi bir can? Biz eskiden ailecek sofra bezi silkelerdik. Biz ve bütün mahalleli. Masalar sahiplerini misafir etmeye başlamamıştı henüz. Sofra bezi güzelce yere serilir. Üzerine sini adı verilen kocaman yuvarlak büyük bir tepsi yerleştirilir ve yemeklerimiz orada yenirdi. O yuvarlak tepsi etrafında yan yana diz dize oturulur çember oluşturulurdu. Sofranın çemberi içindeki yemek değildi sadece. Sıcaklık, samimiyetti. Aileydi dostluktu.

Sen değil ben değil, biz olurdu. Sofraya tek oturulmaz herkesin gelmesi beklenir, birlikte yenilir içilirdi.

Yemekler bitince tabaklar kaşıklar kaldırılır. Sofra bezi içindeki ekmek kırıntıları dökülmesin diye dikkatle toplanır, cam açılır, önce sağa sonra sola sonra aşağı bakılır yoldan geçen var mı alt kattaki komşunun camı açık mı kapalı mı ipte çamaşırı asılı mı, rüzgâr var mı yandaki komşuya kırıntılar uçar mı diye kontrol edilir öyle silkelenirdi sofra bezi. Yazısız sözsüz kurallar bellidir. Tahsillisi tahsilsizi herkes tarafından bilinir. Daireniz bahçe tarafında değilse sofra bezi yine dikkatlice kenarlarından toplanır yavaşça açılır etrafa dökmemeye özen göstererek balkona yahut mutfak lavabosunun içine silkelenir. Balkona silkelenen daha sonra süpürülür. Ayak altına atılmaz. Nimettir evin bereketidir. Kırıntılar ezilir. İncinir. Günaha girilir. Çöpe atılmaz Tanrı gücenir. Ya ne yapılır? Suya bırakılır. Toprağa bırakılır. Olmadı yol kenarlarına. Yolun ortasına asla. Hiç değilse karınca börtü böcek yer ziyan olmaz. Toprağa suya karışır. Yok olur sonsuza ya da var olur sonsuzca. Kuralsız herkes uyar buna. Apartmanın girişine kağıtlar asılıp büyük büyük harflerle yazılmaz. Çünkü yazmaya ve ikaza gerek kalmaz. Konu komşu rahatsız olmaz. Bilumum dikkatle ve özenle yapıldığı için haneler arasında kavga olmaz. Tartışılmaz. Apartman büyür sokak büyür kocaman bir Aile olur o zaman.

Atmanın her türlüsü günahtır derdi anneannem. İlla atacaksan tamam at ama usulca bırak…İster nimet olsun bu ister hayvan isterse insan.

Atmayı ve silkelemeyi seviyoruz hala. Biraz farkla. Eskisinden çokça. İtinayla değil bir çırpıda.

Artık her şey değişti. Sofralarda iklimlerde insanlarda. Herkes özgür, herkes önce sen değil BEN. Küçük büyük sıkılıyor herkes bir süre sonra en sevdiği şeylerden. Kedisini köpeğini eşini dostunu silkeleyiveriyor bir çırpıda.

İnsanın en rezil çağı. Kendine düşkünlük çağı. Yalnız kendini sevme, kendini düşünme çağı. Günümüz dünyası kendini sevmeye karşısındakini tüketmeye dayalı. Ye tüket al tüket sev tüket. Sen kendi canını düşün çağı.

Sofra bezini silkeler gibi silkeliyorsunuz camlarınızdan canlarınızı.

Eşinizi, dostunuzu, köpeğinizi, arkadaşınızı…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ