Londra Westminster Charing Cross Kütüphanesi’nde Art From Within Sergisi…

Esra Kizir Gökçen: “Bu sergiye dair her şey, 50. yaşımı kutlamaya 365 gün kala başladı…”


24 Kasım – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında, Londra Westminster Charing Cross Kütüphanesi bünyesinde Esra Kizir Gökçen, 365 sayfa görsel günlüğünden 40 parçalık bir seçkiyi, ART FROM WITHIN başlığı altında Londralı sanat severlerle buluşturuyor.

Sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne inanan Gökçen, küresel pandeminin kaygı ve belirsizlikleri yaşanırken izleyicilerini teşvik etmek ve moral vermek amacıyla 50.yaş gününün anısına topluma bir hediye sunmak fikriyle bu projeye basladı. 365 Desen Projesi, 12 Mayıs 2020’den 12 Mayıs 2021’e kadar her gün hiçbir plan ve ön hazırlık olmadan çizdiği desenlerinden oluşuyor.

365 DRAWINGS CHALLENGE:
Sanatçı, İstanbul’dan Londra’ya göç etmesi sürecinin ardından başlayan küresel pandemi ile birlikte birey olarak kendi duygusal ve düşünsel akışına odaklandı. Evde kalarak bizleri sosyalleşmekten uzaklaştıran pandemi sürecinde aramızdaki iletişimi sürekli kılmak, ürettiklerini paylaşarak bu dönemi daha keyifli geçirmemize katkıda bulunmak, yalnızlık hissini hafifletmek amacıyla harekete geçti. Her gün bir desen çizdi ve sosyal medyada paylaştı. İzleyicilerini desen çizmeye, kendilerini görsel çizimlerle ifade etmeye ve paylaşmaya, kendi deyimiyle 365 DRAWINGS CHALLENGE’a katılmaya davet etti:
Instagram @ekg_365drawings   ve   @ekg_art_studio   / Facebook @ekg.art.studio https://www.esrakizirgokcen.com/365-drawings-challenge

24 Kasım – 5 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sergide, 365 görsel günlükten seçilen 40 adet desen sergilenecek. Görsel günlüğün tamamından bir kitap hazırlandı ve 365 adet basıldı. Bu proje kitaplarının her biri sanatçı tarafından imzalanmış ve numaralandırılmış bir şekilde sergide yer alacak.

İzleme: 24 Kasım – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında, Pzt – Cuma: 10:00 – 19:00, Cts: 10:30 – 14:00 ve Paz: 11:00 – 17:00 saatlerinde. Ve aynı tarihlerde, online olarak sanatçının internet sayfasından sanal versiyonu da yayınlanacak.
Sergi Adresi: Westminster, 4-6 Charing Cross Rd. London WC2H 0HF
Açılış Daveti: 26 Kasım, Saat 17:00-20:00

Küratörden…
“365 Desen Projesi, Esra’nın yaratıcı sürece kendini adayışına, enerjisine ve ruhuna ön sıradan bakan heyecan verici bir proje… Sanatçının, baştan sona özgürce paylaştığı samimi duygularını, sanatsal ve kişisel gelişimini ve doğa ile bağlantısını ortaya koyan bir yıllık yolculuk diye tanımlamak daha yerinde olur. Çoğu sanatçının sessiz yaratım sürecinin ardından açıklama yapacağı çapta bir proje için  Esra tam tersini yaparak cesurca eleştirilere açık sosyal medya ortamında, bir yıl boyunca her gün desenleriyle izleyicileri günlük yaşamına davet etti. 365 Gün Projesi zihin ve gözler için bir şölen. Sanatçı, sergi ve kitap ile bu yolculuğu fiziksel olarak da izleyiciye  sunuyor.

Renee Rilexie –  Sanatçı, Küratör, Sanat Terapisti,

www.theartistspool.co.uk

365 Görsel Günlük Desenleri ne anlatıyor?…
Esra’nın görsel günlüğüne baktığımızda, kendi iç dünyasını yansıtan, çoğunlukla duyarlılık, empati ve kişisel gelişim ile ilgili okumalarından ve doğayla bütünleştiği yerel parktaki günlük yürüyüşlerinden büyük ölçüde etkilendiği görülür. Sanatçı bu projedeki desenlerini, birey olarak hayattaki anlam arayışının ve sanatsal denemelerinin bir yansıması, dışa vurduğu görsel okumalar olarak konumlandırıyor. Göç-kent-doğa üçgeni çerçevesinde bir taraftan kent yaşamında farklı kültürlerin entegrasyonu sürecinde, hissedilen umutlar ve düşleri irdelerken aynı zamanda, doğadan uzaklaşan kent insanının doğaya özlemi ile yurt özlemi arasındaki paralelliğe dikkat çekiyor.

Günümüzde yaşanan olgu ve olayların sosyal etkilerinin yanı sıra insanların psikolojik etkileşimlerindeki olumsuzlukları yenmelerine katkıda bulunacak, onları teşvik edebilecek telkinlerin de eşlik ettiği günlük desen paylaşımlarında sanatçının kullandığı fantastik ögeler ve gerçeküstü kurgular dahi hayatın akışında ve düşünce dünyamızdaki kontrastları, çelişkileri tanımlamaya, hayatı anlamaya yöneliktir.

Göç ve küreselleşme ekseninde bakıldığında insanların bu fiziki hareketliliği ve değişimi bir çok travmaya ve deformasyona yol açsa da entegrasyon çabaları ve varolma mücadelesi insanları birbirine yakınlaştırıyor. Küresel ısınma, pandemi, yalnızlık ve benzeri insani ve evrensel ortak sorunlarımız ve sorularımız incelendiğinde evreni ve insanı anlama, kavrama çabaları, kendini anlama ve aşma gelişimi, farkındalığın artığı, farklılıkların sorun olmadığı bir bilinç düzeyinin olduğu ve oraya erişilebileceği umudunu Esra’nın desenlerinde görebiliriz.

Sanatçı hakkında kısaca !..
Esra Kizir Gökçen, doğup büyüdüğü İstanbul’da 1993’de sanat eğitimini tamamladı. 2016’dan beri Londra’da yaşıyor. İstanbul, Ankara ve Amsterdam’da beş kişisel sergi açtı ve uluslararası 100’e yakın karma sergiye ve fuarlara katıldı. Çalışmaları bienallerde sergilendi.
Sanatın iyileştirici etkisini pratik bilgiyle birleştirerek her yaş için grup atölye çalışmaları yaptı ve özel kurumsal sanat etkinlikleri düzenledi.
Sanatında, sosyal yaşam ve doğa arasındaki benzerliklere odaklanır. Tekniginde ön plana çıkan kendiliğindenlik ile yaşamın rastlantısallığını yansıtmaya çalışır. Esra’nın son çalışmaları daha çok göç, küreselleşme ve kişisel gelişim konulari hakkındadır.

Esra’nın anlatımıyla …

Bana göre sanat hayatın ta kendisi. Günlük yaşamla sanat pratiğimi birbirinden ayrımam. Yaşamımın her anı sanatımı besliyor ve sanat beni düşünsel ve duygusal anlamda zenginleştiriyor, geliştiriyor. Yaşadığım müddetçe üretebilmeyi umut ediyorum.
1993’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nü bitirdim. Reklam sektöründe grafik tasarımcı ve illustrator olarak çalıştım. 2000 yılında yine Marmara Üniversiteni’nin Atatürk Eğitim Fakültesi’nde pedagojik formasyon eğitimi aldım. Resim, exlibris ve özgün baskı çalışmalarımın yanı sıra İstanbul Anadolu Hisarı’ndaki atölyemde çocuk ve yetişkinlerle atölye çalışmaları yaptım. 2009-2015 arasında Lokomotif Kültür Sanat Dernegi’nde genel sekreter olarak çalıştım. Bu dönemde ekip olarak sergiler, festivaller ve atölye çalısmaları düzenledik.
2010-2016 arasında DSM Etkinlik ajansı ilebirlikte kurumsal alanda sanat etkinliği projelerine imza attık. 2016 yazında iki çocuğumla beraber Londra’ya yerleştim. Halen Make Space Studios – Waterloo’daki atölyemde çalışmalarımı sürdürüyorum.”

365 Desen Projesi nasıl başladı?
“Düzenli olarak her gün yapacağım bir sanat maratonunun hem bana, hem de beni izleyenlere faydalı olabileceğini düşündüm. Bu düşünceyi 50. yaşımı, topluma faydalı bir projeyle kutlamak fikriyle birleştirdim. Ortaya “365 Desen Projesi” çıktı.
İlk başladığımda, pandeminin hepimizi evlerimize kapattığı, kaygı ve yalnızlık dolu günlerdi. Ben de herkesin çizebileceği, gözleme dayalı basit objeler çizerek başladım. İzleyicilerimi cesaretlendirip bana katılmaya davet ettim. Ben her gün çizip paylaştıkça bana katılıp kendi desenlerini proje sayfamda paylaşanlar arttı. Zamanla izleyiciler kendileri de yapabildiklerini görünce ben de desenlerimi kendi sanat tarzımla yapmaya devam ettim.
Her gün çizdiklerimi “ekg_365drawings” başlığıyla instagram’da ve facebook’da kişisel sayfalarımda paylaştım. Paylaşırken de alt mesaj olarak, o günkü ilham kaynağımı, hangi tekniği kullandığımı ve neler düşünerek çizdiğimi anlattım. Çevre parklardaki yürüyüşlerim, çalışırken dinlediğim podcastler ve sesli kitaplar seçtiğim konuları etkiledi. İlgi alanım kişisel gelişim, göç, entegrasyon, küreselleşme ve sprituel konular olduğu için desenlerimin pek çoğu, evren-farkındalık-doğa üçgeni içinde şekillendi.”

Sırada ne var?
“Projede yer alan desenlerin tamamını ve çizerken yazdığım satırları içeren bir kitap hazırlıyorum. Kitapta birkaç farklı sanat insanının projem hakkındaki görüşleri de yer alacak. Desenlerimin bazılarının sınırlı sayıda sanatçı baskılarının yer alacağı bir sergi planladım. 24 Kasım -5 Aralık 2021 tarihlerinde Westminster’da Charing Cross Library’nın salonunda gerçekleşecek. Proje kitabı bir günlük gibi tasarlandı, imzalı ve numaralı bir şekilde sergide sunulacak. Ayrıca bu sergide gösterilmek üzere 365 Desen maratonunda, desenlerini benim hashtag’lerimle paylaşan takipçilerimin çalışmalarının bulunduğu bir video hazırlıyorum.”

www.esrakizirgokcen.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ