Fergun Özelli Yazdı: Amazonlar Bu Topraklarda Boşuna Yaşamamış…

Fergun Özelli

Türkiye’de, hem edebiyat ve sanatta, hem de toplumsal yaşamın her alanında var bu sorun; üstelik oldukça da derin ve yaralayıcı.

Yaşadığı tacizi, yıllarca içinde bir ur gibi saklayıp zamanla yaşadığı duygusal çöküntüler psikolojik açıdan en uç noktaya geldiğinde (bu bazen on yılları bile alabiliyor,) bir cinnet nöbetiyle itiraf eden kadınlarla dolu bir yer burası. Çünkü onlar böyle durumları daha çok, kendi derin mi derin kuyularına gizliyorlar.

Neden mi?

Çünkü: “Taşlanarak öldürülmek” (yani “linç”); aile kararıyla “infaz edilmek”; “kadın pazarlarında satılmak”; örtünmeye “ikna edilmek”; dövülmek, bıçaklanmak, idam edilmek, kurşunlamak, taciz ve tecavüz edilmek, boğulmak, işkence edilmek, balkondan atılmak, vb. gibi yöntemler oldukça doğal ve toplumsal yapıya uygun.

Ve tüm bu (üstelik toplum içinde doğal karşılanan!) “erkeğin elinin kiri” doğallığı, baskı, şiddet yöntemleri, feodalliğini üzerinden atamamış erkek egemen zihniyetli ve kapitalist artı değer sarhoşluğundan ayılamamış erkeklerde ve ezilmişliğinin hıncını, (erkek ya da kadın) başkalarından çıkarmak isteyen kadınlarda ortaya çıkan lânet olası “güç” ve “iktidar” kavramlarıyla çok da çabuk birleşiveriyor.

O yüzden öncelik, bu “güç” ve “iktidar” kavramlarıyla yüzleşmeye, onları yırtıp atmaya verilmeli gibi geliyor bana. Ardından da, olanları, olmuşları, olacakları sorgulayacak, hesap soracak, sürekli olarak gündemde tutacak, unutturmayacak, özerk ve yığınsal kadın örgütlenmelerinin asla kendi içinde iktidar hedeflemeyen örgütlenmelerine büyük bir gereksinim var. Bunun da mutlaka gerçekleşeceğine eminim; amazonlar bu topraklarda boşuna yaşamamış çünkü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ