Ankara’da Bir Dergi Doğdu…

  • 21 Ekim 2020
  • 271 kez görüntülendi.

          Ankara’nın şirin semti Çayyolu’nda, bir kültür sanat ve edebiyat dergisi doğdu. Adını da, doğduğu yerden aldı. Çayyolu Kültür Sanat Edebiyat Dergisi… Yüksek okur kitlesine ulaşmayı amaçlayan Çayyolu Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi, büyük bir yayın grubuna ait dergi değil. İki ayda bir yayımlanacak olan derginin 3.sayısı, 1 Kasım’da dolu bir içerikle çıkıyor. Ülkemizin en önemli şairlerinden Veysel Çolak da, yeni sayıda olacak. İlk sayıda Ataol Behramoğlu ile yapılmış bir röportaj, ikinci sayıda Feyza Hepçilingirler ile söyleşi yer almıştı.

          Pandemi günlerinde okurlarına “Merhaba” diyerek, dergiciliğin bittiğine inananları şaşırtan bu derginin imtiyaz sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü Kâmil Akdoğan. Ankara doğumlu olan Akdoğan, hem yayıncı hem de şair/yazar. “Tülün Ardındaki Ay”, “Türkiye Yerel Edebiyat Dergileri Albümü”, “Antakyalı Hoca Hanım”, “Oğuz Akdoğan Şiirleri” ve “Antakyalı Yazılar” kitaplarından bazıları.

          Akdoğan, Çayyolu Kültür Sanat Edebiyat Dergisi ve çıktıkları yolculuk hakında şunları anlattı: “Bu dönemde dergicilik mi yapılır diyenlere inat başladı yolculuğumuz. Düzgün, dürüst, namuslu, ilkeli bir dergi oluşturma peşindeyiz. Son yıllarda, dergiler birbirine benzemeye başladı. Biz, akılda kalan bir dergi olmak istiyoruz. 3.sayımıza katkıda bulunanların bir kısmı Çayyolu kökenli olsa da, aslında yerel bir dergi değiliz. Dergimizde şiir, öykü, makale, kitap tanıtımı, deneme ve edebiyat/sanata dair güzel olan her şey var. Yazarı her kim olursa olsun, sayfalarımızdan bir tek kişi incinmeyecek, ötelenmeyecek. Hiç kimsenin yaşam biçimine, kültürüne kem söz edilmeyecek. Seçtiğimiz yazı ve görseller ile gençliğe ve çocuklara önem verdiğimizi her sayıda göstereceğiz.”

          Akdoğan sözlerini, “Geçen iki sayıda, okurlardan beklediğimiz ilgiyi gördük. Teşekkür ediyoruz. Ülkenin dört bir yanından dergi için ürün yağıyor. Bu dergiyi, okurlarımızdan aldığımız güçle yaşatmaya kararlıyız” şeklinde tamamladı.

          Çayyolu Kültür Sanat Edebiyat Dergisi’nin yayın kurulunda Kâmil Akdoğan’ın yanı sıra, Şerif Temurtaş, Hatice Eğilmez Kaya, Merve Erdoğan, Habibe Nur Alperoğlu, Nurşen Kaygısız, Muhammed Balaban, Şahika Çağlar, Arzu Günal, Arif Selim Özdaş ve Burcu Topağaç bulunuyor. Dergi ile iletişim ise şöyle:

Web: www.cayyoludergisi.com

Mail: iletisim@cayyoludergisi.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ