Dergiler Arasında

MUSTAFA SEZER

Salgında her şeyin durduğu o zaman diliminde, bilinen dergilerin aksine başka dergilerden bahseden bir yazı kaleme alacaktım. Amacım başka bir bakış açısıyla hem kendimi size daha iyi ifade etmek hem de farklı dergileri satılarımıza taşımaktı. Eminim ki bu yazının buraya kadar olan bölümünden daha da ilginç cümlelerle, dergiler arasında farklı bir yolculuğa çıkaracaktım sizi ancak olmadı, olamadı ve bu yüzden de özür dilerim!

             Merhaba!

 Çoğunlukla sürekli takip ettiğim, bir dergi tanıtım seçkisiyle sizlerle birlikteyiz. Notos, Kıyı’da, Sadece Şiir, Trendeki Yabancı, Mavi Yeşil ve Artemis ile yola çıkıp ilk; yolda görüp de yolculuk yapmaya uygun bulduklarımızı da yanımıza alarak, bu yolculuğu da tamamlamak düşüncesindeyiz.

‘Dışarda gürül gürül akan bir dünya/Bir ben uyumadım, Kaç leylim bahar./Hasretinden prangalar eskittim.’ diyen Ahmed Arif’i 10. sayısına konuk etmiş Kıyı’da. 2 Haziran 1991’de Ankara’da kaybettiğimiz ustanın hemen hemen bu ölüm yıl dönümünde; anısı önünde saygı, sevgi ve özlemle eğiliyoruz bir daha. Derginin 52’yle 53. sayfası da ona ayrılmış ve Ahmed Arif’i Ahmed Arif yapan cümleleri Şeyhmuz Diken’in yazısı destekliyor. Dergide ayrıca Cemal Safi, Ataol Behramoğlu, Filiz Ali röportajıyla Bilge Çolak, Tomris Uyar yazısıyla Cezmi Ersöz, Haydar Ergülen, Nebil Özgentürk, Oktay Rifat yazısıyla Cemre Kılıç, Pelin Batu, Genco Erkal yazısıyla Burak Süme ve Altay Öktem röportajıyla Sayım Çınar da var. Dergi bu isimlerden ibaret değil elbette; Hasan Hüseyin Korkmazgil’le biten 64 sayfadan oluşuyor Kıyı’da!

Sadece Şiir; Can Yücel’in, Can Baba’nın; asıl adı “Suda” olan ancak “Yeşilmişik” diye Yeni Türkü’den dinlediğimiz şiirini andırmakta 3. sayısıyla. Yine bir hayli kalabalık bir kadroyla karşımızda dergi ve ilk iki sayısından farklı olarak yabancı dilde şiirlerle söyleşilere de kucak açmış! Örneğin Sinan Onur’la Naile Dire röportajları var ki Ayşe Keskin gerçekleştirmiş her ikisini de. Enis Batur, Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen, Şeref Bilsel, Nilay Özer, Sezai Sarıoğlu, Kadir Aydemir, Ercan y Yılmaz, Hatice Kübra Öktem, Ümran Ersin ve Yiğit Kerim Arslan var örneğin dergide? İnci Derya Tuna, Eyşana Beravî’yle İkna Sarıarslan; başka dille de sesleniyor bize… Yine de Sadece Şiir’in bu isimlerle sınırlı kalmadığını vurgulayalım hem yazı hem de görsel olarak?

Bu arada “Kıyı’da”ya kısa bir geri dönüş gerçekleştirelim ve ondan sonra başlayalım Notos’a… “Sizin Yaşamınızın Kıyısından” diye bir de kitap armağan ediyor dergi 10. sayısında. Eyobi Yayınları tarafından basılan kitap, şiir ve öykü dolu. Dolu dolu, hacimli mi hacimli ve tam 225 sayfa!

Notos, 81. sayısıyla elimizde! Ana başlık her ne kadar Küçük İskender olsa da -kendisine rahmet diliyoruz, onu unutmamız mümkün değil?- Sheila Heti’nin sorusuyla karşılaşıyoruz kapakta: Neden Dışarı Çıkalım ki? Yazar evde kalmakla başka neler yapabileceğimizi, farklı (!) seçeneklerle söylüyor bize. Ayrıca Asuman Susam’dan başlayarak Banu Yıldıran Genç, Bora Abdo, Gonca Özmen, Hasan Ali Toptaş, Haydar Ergülen, Salih Bolat, Şakir Özüdoğru ve Tuğçe Yaşar da var Notos’ta. Jacques Ranciére ile söyleşide konu “Kimseyi

dışlamayan bir zaman…”

  Trendeki Yabancı’da 11. sayıda ana tema “Dönemeçler”…Selim Bektaş (Editörün Mektubu), Clio Velentza (Örtünün Altında, çev. Gökçe Yavaş), Senem Gezeroğlu (Yoldan Çıkan Raylar) ve Yeşim Erdem’le (Sağım Solum Önüm Arkam’dan Bir Bölüm) devam ediyor ancak Müge İplikçi’yi de (Görünen) unutmuyoruz?

Mavi Yeşil ve Artemis’ten de haberler var. Artemis’te son sayıda Yüksel Pazarkaya, Hidayet Karakuş, Ahmet Günbaş, Salih Bolat ve Habib Bektaş gibi güçlü kalemlerin yanı sıra; Yusuf Çağlar/Yusuf Ağabey’in her sayıda olduğu gibi son sayıda da genç ve yeni isimlere yer verdikleri notunu es geçmeyelim.

Artemis’in bu son sayısında içsel göç ve Corona günlerine dair öyküyle şiirler çoğunlukta.

Ve Mavi Yeşil!.. Son zamanlarda tanıyıp samimî olduğum ve içtenliğiyle iz sürücülüğüne hayran kalmamanın imkansızlığına inandığım Hasan Öztürk sayesinde külliyatından ciddî ciddî haberdar olduğum Karadeniz’in doğusunun olmazsa olmazı! Gerçi her ne kadar Aksi Sanat’ın bu ayki sayfasında da geniş bir biçimde yer alsa da; Mavi Yeşil’in bu son sayısını özetlemek fena olmaz sanırım?.. 124. sayıda da güzel, farklı tasarım bir kapak karşılıyor bizi. Sayfaları çevirdikçe karşılaştığımız isimler Galib Kaan, Hatice Tarkan Doğanay, Hüseyin Alemdar, Özlem Tezcan Dertsiz, Serkan Bozdağ, Mustafa Ergin Kılıç, Melih Elhan, Muhammed Korkmaz, Volkan Hacıoğlu, Muhammet Yusuf Alptekin’le Rıdvan Yıldız… Öyküyle şiirler! Dino Buzzati’nin 1940’ta yazdığı ve dünyanın okuduğu “Tatar çölü”, dosya halinde Mavi Yeşil’in bu sayısında. Ayrıca Hasan Öztürk, Özkan Satılmış ve Nilüfer Aka Erdem de var dergide…

  Bu yazıya başlarken başka dergiler için kullandığım ‘ilginç cümleler’ tanımı aslında bu yazı içinde geçerliydi ve henüz bitmemişti ancak şimdilik bu kadar! Çok değil bir ay sonra ve mümkünse başka dergileri de kervana ekleyerek, yeni bir yolculuğa çıkmak dileğiyle hep birlikte…

Sanat/edebiyatla sağlıkla kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ