Hıfzı Topuz Nazım Hikmet Dostluk Ödülü’nü alacak…

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Onur Kurulu Başkanlığı’nı yapan TGC Basın Özgürlüğü Ödülü Sahibi, TGC’nin en kıdemli üyesi Hıfzı Topuz’a Nazım Hikmet Dostluk Ödülü verilecek

İstanbul- Nâzım Hikmet, ölümünün 57. yıldönümünde Moskova’da mezarı başında 3 Haziran 2020 Çarşamba günü anılacak. Moskova’da her yıl geniş katılımla mezarı başında yapılan anma töreni ve konser programı, bu yıl korona virüs önlemleri nedeniyle iptal edildi.

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı da, karantina yüzünden sanatçıların ve aydınların katılımı ile internetten canlı bir program gerçekleştirecek.

2020 yılı “Nazım Hikmet Dostluk Ödülleri” bu yıl “Hava Kurşun Gibi Ağır: Nazım Hikmet’in Romanı”nın da yazarı olan ünlü aydın Hıfzı Topuz ve “Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu”na verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Onur Kurulu Başkanlığını da bir dönem üstlenen Hıfzı Topuz, Cemiyetin en kıdemli üyesi. TGC’nin Basın Özgürlüğü Ödülü’nü de alan Hıfzı Topuz’un inceleme-araştırma, anı, roman ve öykü olarak yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor.

Hıfzı Topuz ile birlikte ödülü alacak olan Gabdulla Kariyev’in ismini taşıyan Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu’nda geçen yıl yönetmen Soyjin Janbolova, Nâzım Hikmet’in “Kör Padişah” ve “Sevdalı Bulut” adlı iki eserini uyarlayarak sahneye koymuştu.

3 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.30’da www.nazimhikmet.com sayfasından ve vakfın Youtube kanalından yapılacak canlı yayında sanat ve edebiyat dünyasından sanatçıların katılımıyla Nâzım Hikmet şarkılarla, şiirlerle, söyleşilerle anılacak ve ödüller sahiplerine verilecek.

Haber: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ