Sinema Sektöründe Neler Oluyor?

Haber: Ayşe Özgür Aydoğan / Özgür Sinema

Coronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada sinema salonları kapatılmış, filmlerin ve dizilerin çekimlerine ara verilmişti. Peki yasakların yavaş yavaş kalkmasıyla birlikte salonlar açılacak mı, merakla beklenen filmlerin çekimleri başlayacak mı?

Mart ayında sinema salonların kapanmasının ardından sadece evden yapılabilecek post prodüksiyon süreçleri devam ettirilebilirken, sinemaların ve şirketlerin ne zaman açılacağı büyük bir merak konusu. Amerika’daki sinema salonu sahiplerinin öngörülerine göre sinemalar temmuz ayında açılabilir. Ancak coronavirüs için bir aşı bulunmadan salonların eskisi gibi olamayacağı kesin. Sinema salonlarının hangi şartlarda açılacağı ve ne gibi önlemler alacakları henüz tam olarak bilinmiyor. Sinemalarda görülecek ilk filmler ise Tenet ve Mulan olacak. Ülkemizde ise CGV Mars dağıtım şirketi vizyon takvimlerini paylaştı. Takvimin Temmuz ayından başladığı ve 3 Temmuz’da Nuh Tepesi filmiyle açılış yapılacağı görülüyor.

Salgının başlangıç yeri olarak bilinen Çin’de hala sinema salonları kapalı ancak belli kurallar dahilinde film çekimleri başlıyor. Çin’in en büyük stüdyolarından biri olan Hengdian World Studios, beş çekim alanını yeniden set ekiplerine açarken, sinemacılar da filmlerinin çekimlerine devam etmek için setlere dönmeye başladı. Salgının ardından setlere dönen bu sinemacılardan biri de yakın dönem Çin sinemasının önemli isimlerinden “Yimou Zhang” oldu.

James Cameron’un uzun zamandır beklenen devam filmi “Avatar 2” salgın nedeniyle çekimlerine ara vermişti. “Avatar 2”, Yeni Zelanda’daki çekimlerine devam etme kararı aldı. 2009 ABD yapımı olan “Avatar” gösteriminin ilk beş gününün sonunda toplamda 232 milyon dolar hasılat elde ederek bir rekora imza atmıştı. Ayrıca filmin yönetmeni James Cameron,  67. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi yönetmen ödülünü almıştı. Film, 9 dalda aday gösterildiği 82. Akademi Ödülleri’nde ise sanat yönetimi, görüntü yönetmeni ve görsel efekt dallarında 3 ödül kazanmıştı.

Son gelişmeler gösteriyor ki, sinema ve dizi sektörü yeniden canlanmaya başlıyor. Sinema hem izleyici açısından hem de ekonomik açıdan son derece önemli bir sektör. Sanıyorum geride bıraktığımız son iki ay içerisinde diğer pek çok şeyin değerini anladığımız gibi sinemanın da değerini daha iyi anladık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ