Varlık Dergisi’nin Mayıs 2020 Sayısı Okurla Buluştu…

Varlık Dergisi’nin Mayıs 2020 sayısı yayımlandı.

Nilgün Tutal, hazırladığı “Dikkat Ekonomisi” başlıklı Mayıs ayı dosyamızın konusunu şöyle özetliyor: Gelişen iletişim araçları ile insan yaşamında medyanın işgal ettiği zaman giderek artırıyor. Ama hızlanan bir yaşam da söz konusu. Bu hızlı ve akışkan zamanda, kültür endüstrisi, edebiyat, müzik, genel olarak sanat da dahil olmak üzere pazarlama ve reklamcılık, hatta siyaset alanları “müşterisinin” dikkatini çekebilmek, alıkoymak, sadece kendisine bakmasını sağlamak için her gün bir başka strateji geliştiriyor.  Bu durumu ele aldığımız dosyamızda edebiyattan siyasete, medya ve kültür alanlarına kadar dikkatin değişen, ekonomikleşen, ekonomikleştikçe de tüm yaşamı kuşatan ve dönüştüren görünümlerine odaklanıyoruz.

Derginin ise okurlarına şöyle bir mesajı var: Okurların, şair ve yazarların adeta “dünya yıkılsa da Varlık ayakta kalır” inancıyla bize her gün yazması, örneğin gelecek sayılarımız için dosya konuları önermesi, şiir, öykü ve yazı göndermesi, dergimizde yayımlanan metinlere dair görüşlerini paylaşması bizi çok duygulandırıyor. Evet, Varlık’ın arkasında güçlü bir okur desteği var, bu süreçte çalışma azmimizi korumamızı sağlayan, heyecanımızı tazeleyen herkese şükran borçluyuz. Ancak pek çok derginin yayınına ara verdiği bu zor dönemde edebiyatı su gibi temel ihtiyaç sayan okurların desteğine daha fazla ihtiyacımız olduğunu da söylemeden geçemeyiz. Varlık’ı edinmenin en kolay ve ucuz yolu abonelik. Abonelerimiz 200 TL karşılığında bir yıl boyunca tüm yeni sayılarımızı edinmekle kalmıyor, 1933’ten günümüze Varlık dergisinin tüm içeriğine de https://arsiv.varlik.com.tr/ adresinden erişebiliyorlar.

Varlık Dergisi’nin Mayıs 2020 sayısının içerik bilgileri şöyle:

Dosya: “Dikkat Ekonomisi” – Fidan Terzioğlu, Fırat Berksun, Pelin Kıvrak, Mehmet Özkan Şüküran, İncilay Cangöz, Itır Erhart

Yazı: Pandemiyi Dinlemek (Gülüş G. Türkmen) – Nur Sürer ile Söyleşi: 1980’li Yılların Türkiye’si ve Edebiyatın Sinemaya Yansıması (Burak Süme) – Muzaffer İlhan Erdost’un Ardından (Yaşar Öztürk) – Tomur Atagök Resmi (Nur Özalp) – Çıpasızlığın Yüzeyi: Post-Truth (Yalın Alpay) – Dergi Tefrikası (2) (Haydar Ergülen) – 21. Yüzyılda Afrika Asıllı Amerikalı Romancı Gözüyle Gündelik Hayat Eleştirisi (E. Lâle Demirtürk) – Nesnelerin Dili (İlyas Tunç) – Norveç’ten Bir “Yeni İnsan” Hikâyesi: “Doppler” (Çiğdem Ülker) – Pombal Markizi’nin Çok Kültürlü ve Çok Adlı Şehri Lizbon (Murat Tuncel) – Yeni Şiirler Arasında (Şeref Bilsel) – Yeni Öyküler Arasında (Jale Sancak)

Öykü: Zerrin Saral, E. Nisan Erdem, Osman Akyol, Demet Özdemir, Berna Terziahmetoğlu

Şiir: Abdülkadir Budak, Osman Hakan A., Mustafa Köz, Olcay Özmen, Usame Yördem, Mithat Sertan Altınok, Ercan Aygün, Emre Yıldız

Desen: Özge Ekmekçioğlu

Varlık Kitaplığı: Bülent Keçeli ile “Herkesin Çirkini” Üzerine Söyleşi (Petek Sinem Dulun) – “Fenomenoloji / İlk Temeller” – Dan Zahavi (Bülent Avcı) – “İmgenin İcadı / İkinci Yeni’nin Meşruiyeti” – Yalçın Armağan (Metin Cengiz) – “Her Yerde Kan Var” – Ayşe Kulin (Hasan Akarsu) – Necati Tonga ile Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Yağmurdan Sonra Güneş” Adlı Öykü Kitabı Üzerine Söyleşi (Enver Aykol) – “Derin Uyku” – Mustafa Fırat (İsmail Cem Doğru) – “Parmaklarıyla Düşünen Dünya” – Murat Erdin (Dağhan Dönmez) – Yusuf Alper ile “Psikodinamik Açıdan Ataol Behramoğlu ve Şiiri” Üzerine Söyleşi (Kadir İncesu) – Şiir Günlüğü (Gültekin Emre) – Küresel Haberler (Zeynep Şen)Edebiyattan resme, sinemaya geniş bir alanda yazılar, söyleşiler yayımlayan Varlık bu ay da Yeni Şiirler / Öyküler Arasında, Şiir Günlüğü, Küresel Haberler köşeleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ