Cemal Süreyya Kültür Sanat Derneği, “14 Şubat Dünya Öykü Günü” nü Beyoğlu’nda kutladı…

Cemal Süreyya Kültür Sanat Derneği, Beyoğlu’nda, Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı salonunda düzenlediği bir etkinlikte “14 Şubat Dünya Öykü Günü” nü kutladı. “Öykülerde Buluşmak” başlıklı etkinliğin moderatörlüğünü Nesrin Karyaldız yaparken, günün anlam ve önemini vurgulayan bildiriyi Aydan Ay okudu.

Bildirinin okunmasının ardından anılan derneğin başkanı Seyyit Nezir, şiir ile öykünün kardeşliğini yorumladı. “Kimlerin şiiri öyküyü yansıtıyor?” sorusunu

yanıtlarken, öykü şiirleri ve şairlerini örnekleriyle anlattı. Bu arada Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Orhan Veli, Melih Cevdet Anday ve Cemal Süreyya’ya ait anı şiirleri okudu.

İnci Ponat özetle, “Kapitalizmin tüketmeyi önerdiğini, bu nedenle bilgi bombardımanı altında olduğumuzu, bu durumun insanın yetilerini yok ettiğini, hız çağına ayak uyduran ve çalakalem yazan kişilerin piyasanın beklentilerini karşıladığını” söyledi. Nisa Leyla, “Öyküde şiir dilini kullanan kalıcı olur” görüşünü vurgulayarak, bir öyküsünü okudu. Melahat Babalık, “Öykü ve şiirin aynı damardan beslendiğini, duygusuz şiirden yana olmadığını, her şiirden bir öykü çıkabileceğini” belirtti. Etkinliğin son bölümünde Kemal Bek, kendi öyküsünü okudu. Fügen Kıvılcımer ise, Ece Ayhan’ı anlattığı öyküsüyle ilgi topladı.

Etkinlik, katılımcıların “14 Şubat Dünya Öykü Günü”de yeniden buluşma dileğiyle son buldu. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ