Kozyatağı’nda bir Kadın hareketi: Kozyatağı Muhtarlığı Kültür Komitesi

Spiker, sunucu ve eğitmen Gönül Ak’ın başkanlığında, Kozyatağı Muhtarı Pelin Şen ile birlikte Muhtarlık bünyesinde oluşturulan ve toplamda altı kadından oluşan bir kültür komitesi kuruldu. Kültür komitesi üyeleriyle konuştuk:

  1. – Nasıl ortaya çıktı sanat söyleşileri fikri?

1 – Mahallemizin muhtarı Pelin Şen ile birlikte, muhtarlıklarda mahalle halkının istifadesine sunulabilecek ne tür çalışmalar yapabiliriz düşüncesinden hareketle yola çıktık. Mahallemizde oturan tanıdığımız, disiplinine güvendiğimiz ve birlikte yol alabileceğimize inandığımız değişik meslek gruplarından dört kadın arkadaşımızla birlikte toplam altı kişilik bir kültür komitesi kurduk. Komitemizi oluşturan isimler şöyle: Pelin Şen, Gönül Ak, Eren Yıldız, Yasemin Baki, Sabriye Balta, Nuray Akan.

İlk olarak “kültür- sanat alanında “Sanatın Renkleri Yaşamınızdan Eksik Olmasın”  sloganıyla “Sanat Söyleşileri” ismini verdiğimiz müzikli söyleşiler yapmaya karar verdik. Projemizi Kadıköy Belediyesi’ne sunduk ve yer talebinde bulunduk. Belediyemiz bize Kozyatağı Kültür Merkezinde her ayın bir günü etkinliklerimiz gerçekleştirebilmek için salon tahsis etti. Afiş desteğinde bulundu. Bu aslında Kadıköy Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bir çalışma. Çünkü işin bir tarafında biz varız, diğer tarafında da Kadıköy Belediyesi var.

Her ayın 3.cumartesi günü olmak üzere, toplam yedi ay devam edecek bir söyleşiler zinciri hazırladık. Tabii ki komitemizin çalışmaları sadece bu söyleşilerle sınırlı kalmayacak. Bu sadece ilk adımımız oldu. Bunu takiben farklı çalışmalar da hayata geçirmeyi diliyoruz.

Tamamen kadınlardan oluşan bir komitenin hazırlamış olduğu, sadece kültür sanat içerikli programlardan ibaret olan bu uzun soluklu proje, aynı zamanda da gönüllü bir çalışma.  Ve bizlerin yapmış olduğumuz bu çalışmanın güzel bir örnek teşkil edeceği kanısındayız.

2 –  Amaçlarınız neler böyle bir seri düzenlemekte?

2  – Farklı disiplinlerden alanının profesyonel ve başarılı isimleriyle mahalle sakinlerini buluşturmak istedik. Bir disiplin hakkında bilgilenirken aynı zamanda hoş vakit geçirmelerini de istedik ve söyleşilerimize müziği de dâhil ettik. Mesela ilk konuğumuz şair İsmail Biçer’di ve Sabahattin Ali şarkıları programa eşlik etti. Konuğumuz bir edebiyatçı ise,  şarkılarımız da önemli bir edebiyatçının şiirlerinden bestelenmiş şarkılar oluyor. İkinci konuğumuz yazar Feyza Hepçilingirler oldu. Orada da Ömer Hayyam’ın şiirlerinden bestelenmiş şarkılara yer verdik. Şarkı seçimlerimiz konsepte uygun oluyor yani. Üçüncü programda tiyatro alanından iki değerli isim Hayat ve Emin Olcay konuk oldular bize ve oğulları Emrah Olcay’da ney üfleyerek renk kattı programımıza. 22 Şubat’ta sıra dışı bir öğretmen olan Sezer Ortadağ konuğumuz olacak ve eğitime sanatsal bir bakışı konuşacağız. Kendisi bağlamasıyla katılacak programa.

3 – Etkinlikler gönüllülük esasıyla hazırlanıyor ve de ücretsiz değil mi?

3 – Evet, öyle. Ancak ben profesyonel bir sunucu ve yapımcıyım. Yani yapılan iş gönüllü olmasına rağmen, bir profesyonel tarafından yapılıyor. Tıpkı bir televizyon programı mantığıyla hazırlanıyor ve sunuluyor. Tüm ekibimiz bu söyleşi için özveriyle hazırlık yapıyor. Fotoğraf çekimlerimizi ve programların tanıtımı ile ilgili fragmanlarımızı, jenerik müziklerimizi ve afiş tasarımlarımızı Ersin Ak gerçekleştiriyor. Ayrıca Aksi Sanat portalı (yani sizin portalınız gibi)platformlar dahaberlerimizin basında yer alması konusunda bize katkı veriyor.  Kozyatağı Paluze Pastanesi de ikramlarıyla bizi destekliyor.

Yani son derece profesyonel bir çalışmanın ürünü Sanat Söyleşileri. Bu konuda tüm arkadaşlarımızın emeği büyük. Kısaca biz büyük bir ekip olarak profesyonelce çalışıyor ve bu işi gönüllü olarak yapıyoruz. Ve etkinliklerimiz de ücretsiz.

4 – Konuklarınızı nasıl belirliyorsunuz, onlara ulaşma konusunda bir sıkıntı yaşıyor musunuz?

4 – Edebiyat başta olmak üzere mümkün olduğunca farklı sanat dallarından konuklar ağırlamaya gayret ediyoruz. Alternatif sanat dallarına da yer veriyoruz, meselâ kukla tasarımı gibi. Ayrıca, eğitim de çok önem verdiğimiz bir konu. Eğitimi bir sanat haline dönüştürmüş ve çocuklar için keyifli hale getirmiş, çok başarılı ve aynı zamanda iyi bir müzisyen olan öğretmen Sezer Ortadağ da konuklarımız arasında yer alıyor.

Ayın önemli günlerine göre de seçim yapıyoruz( meselâ, şair İsmail Cem Doğru 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde konuğumuz olacak). Programlarımızda şiirin ilginç bir halini de izleyecek seyircilerimiz, güldürüye dönüşmüş halini. 21 Mart saat 17.00’de Dünya Şiir Gününde “Bay Aksi” şiirli güldürüsü seyircimizle buluşacak.

Bunlar herkesin yapmış olduğu şeyler değil meselâ.

Farklı sanat dallarını ve çalışmaları tanıtmak istiyoruz seyircilerimize. Çünkü sanatın hep aynı dalları üzerinde duruluyor, resim var, heykel var fakat kukla tasarımını işleyen yok. Oysaki o da çok güzel ve alternatif bir sanat dalı. Nadir olanı güncelleştirmek, öne çıkarmak istiyoruz biz. Bir amacımız da bu, yani sanat konusunda yelpazeyi genişletmeyi arzuluyoruz.

Ulaşma konusuna gelince, ben zaten uzun yıllardır yayın hayatının içinde olan bir yapımcı ve sunucuyum. 1993 yılından beri bu işle uğraşıyorum ve doğal olarak çok geniş bir portföye sahibim. Birçoğu da arkadaşım zaten. Seve seve geliyorlar hiçbir ücret talep etmeden. Siz de biliyorsunuz ki bu da bir sektör ve konuk olmak için de ücret talep edilebiliyor. Ama biz böyle bir durumla karşı karşıya kalmıyoruz hiç.

5 – Sanat Söyleşileri ne zamana dek sürecek?

5 – Mayıs ayının Ramazan’a denk gelmesi ve sonrasında araya bayram tatilinin girmesi nedeniyle, nisan ayında bu senenin son etkinliğini yapmayı planlıyoruz. Ama bir sürpriz yapıp çok sevilen bir konuk davet edebilirsek eğer, toplum tarafından çok sevilen değerli hocalarımıza ulaşabilirsek, Ramazan ayında yapabiliriz finali.

6 – Etkinliklerinize katılan izleyicilerden de bahsedebilir miyiz son olarak?

6 – Öncelikle mahalle halkımız tabii ki. Zaten amacımız da buydu. Ancak programımızın ismi duyuldukça, Avrupa yakasından dahi izleyicilerimiz gelmeye başladı. Ya da konuğumuza ve konumuza özellikle ilgisi olanlar tercih ediyor programı izlemeyi. Her ne nedenle olursa olsun seyircimizin giderek artıyor olması, emeğimizin boşa gitmediğinin göstergesi. Bu da bizim için çok anlamlı ve mutluluk verici doğrusu.

Ayrıca bizimle yapılan söyleşiler de çok kıymetli. Çünkü bu sayede Sanat Söyleşileri ve Kozyatağı Muhtarlığı Kültür Komitesi çok daha bilinir hale gelecek.

Komitemiz ve şahsım adına Aksi Sanat Haber Portalına çok teşekkür ederim.

              “Sanatın Renkleri Yaşamınızdan Eksik Olmasın”

Gelecek programlar:

22 Şubat : Sezer Ortadağ , Türkiye’nin en başarılı ve ödüllü öğretmenlerinden biri. Minik Notalar’ın kurucusu. Eğitime farklı bir bakış açısı getirmiş olan bir isim.

21 Mart : Ödüllü bir şair olan  İsmail Cem Doğru , Bay Aksi adında şiirli bir güldürü sahneleyecek seyircilerimiz için.

18 Nisan : Asuman Sübay, kukla ve maske  tasarımcısı, Su Sanat’ın kurucusu. Aynı zamanda kukla tasarımı ile ilgili dersler de veriyor atölyesinde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ