1001 GECE MASALLARI VE NESİMİ BALE ESERİNE YOĞUN İLGİ

Fikret Amirov’un zengin motiflerle bezediği, doğunun oryantal ve mistik dünyasının akla gelen ilk örneği “1001 Gece Masalları” bale eseri ve Azerbaycan edebiyatının en değerli şairlerinden İmameddin Nesimi’nin sevgi ve bilgelik dolu yolunun anlatıldığı “Nesimi” bale eseri, Samsun Devlet Opera ve Balesi prodüksiyonuyla hazırlandı. Türkiye ve kardeş ülke Azerbaycan arasında köprü kuran eserin prömiyerine, Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi Hazar İbrahim katıldı.

2019 yılının son prömiyeri “1001 Gece Masalları ve Nesimi” bale eserleri, 14 Aralık 2019 Cumartesi günü sanatseverlerle buluştu.  Eser ikinci kez 16 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 20.00’da sahnelendi.

Dünyaca ünlü edebi eserde “1001 Gece Masalları”nın nasıl ortaya çıktığının anlatıldığı ilk perde, Fars Kralı Şahriyar’ın aldatıldığını öğrenmesiyle başlar. Tüm kadınların sadakatsiz ve güvenilmez olduğuna inanan Şahriyar, intikam duygusuyla her gece bir başka kadınla evlenip  gün doğumunda evlendiği kadını idam ettirir. Yaşanan bu acımasızlığa dur demek için vezirin kızı Şehrazad bir plan yaparak 1001 gece sürecek masallar dizisi bu şekilde ortaya çıkar.

Eserin koreografisi, uzun seneler Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri’nde Başkoreograflık görevini üstlenen ve iki sene önce aramızdan ayrılan değerli sanatçı Nugzar Magalashvili’ye ait. Eserin koro şefliğini Raushan Baigulakova, dekor ve kostüm tasarımını Alev Tol, ışık tasarımını Oğuz Murat Yılmaz üstlendi. “1001 Gece Masaları” bale eserinde, Şahriyar, Y. Emre Örgüt; Nurida, Anna Gorgiashvili; Şehrazad, Ilgaz Arslan; Başköle, Orkun Baydoğan tarafından sahnelendi; Soprano Solo partisi, Sezen Alanbay ve Elif Demir tarafından dönüşümlü olarak seslendirildi.

“Nesimi” Samsun Devlet Opera ve Balesi ile Türkiye Prömiyeri de yapıldı


İkinci perdede; Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden İmameddin Nesimi’nin, sevgi ve bilgelik dolu hayatının anlatıldığı “Nesimi” bale eseri de sahnelendi. Gençlik çağındaki Nesimi’nin medresede eğitim gördüğü sahneyle perdeyi açan eser, onun sulh yolunda ilerleyişini konu edinmiştir. İnsan sevgisi, barıştan yana tutumlarıyla halkın sevgisini kazanan ünlü şair, zamanla askerlere bile kılıç bıraktırmaya başlamaktadır. Bu durum askeri gücünü yavaş yavaş kaybeden Mısır Sultanı’nın hoşuna gitmez ve sultan, halkı bu denli etkileyen kişiyi ölüme mahkûm eder. “Nesimi” balesinin koreografisi, Azerbaycan’dan sonra Türkiye’de sahnelemek üzere, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Kamilla Huseyinova’ya ait. Eserin librettosunu Ajdar Ulduz kaleme alırken dekor tasarımını Filiz Dinç, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan Tuluk, ışık tasarımını Ajdar Ulduz üstlendi. “Nesimi” bale eserinde roller,  Nesimi, Orçun Ünal; Nesimi’nin Eşi, Buse Cengiz; Naimi, A. Cem Şenoğlu; Nesimi (Genç), Hasan Özvar; Nesimi’nin Kızı, İdil Şengül; Ateş Perisi, Meltem Ayar; Hava Perisi, Damla Güven; Su Perisi, Natalia Cherednychenko; Toprak Perisi, Cansu Bekaroğulları tarafından sahnelendi.

Haber: Meltem Kofoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ