Tiyatro Kumpanyası Yoluna Berlin’de Devam Ediyor…

Tiyatro Kumpanyası, memleket hallerinin estetik yoluyla tartışılabilmesi adına “Yalansız, yalın ve harbiden tiyatro” söylemiyle 2011 yılında Kemal Kocatürk tarafından kuruldu. Türk tiyatrosuna yeni bir soluk getiren Tiyatro Kumpanyası, 2011’de Can Yücel’den Genco Erkal’ın uyarladığı ve Kemal Kocatürk’ün yönetip oynadığı “Can” adlı tek kişilik oyunla tiyatro dünyasına merhaba dedi.

Yayınladığı tek kitapla 50’nin üzerinde baskıya ulaşan ve Türkiye’nin en çok okunan şairlerinden biri olmasıyla ünlenen Ahmed Arif’in yaşam öyküsünü “Hasretinden Prangalar Eskittim” adlı oyunuyla 2012’de şiir severlere aktaran Tiyatro Kumpanyası, 2013 başında çocuklara yönelik şiddet karşıtı, müzikli ve danslı “Oturan Boğa” adlı çocuk oyununu sahneye koydu. Aynı yıl mutsuz bir ailenin mutluluğu arayan küçük kızının öyküsünün anlatıldığı “Küçürekkız” ise önce Makedonya’daki Mot Festivali’nde, daha sonra da İstanbul’da izleyiciler ile buluştu. 2014 yılında ise masal tadında politik güldürü oyunu “7000 Yıllık Uçan Halıya Ters Binen Hırcar” adlı oyunu sahneleyen Tiyatro Kumpanyası, 2014’ün sonunda ise “Ben Orhan Veli” oyunuyla Orhan Veli’nin 100. Doğum yılını kutlamıştı. Geçtiğimiz yıl ise yine Edebiyatımızın unutulmaz gülmece ustası Aziz Nesin’in 100. Yaşına ithafen hazırladığı “Azizim” oyunuyla da Aziz Nesin ustaya vefa borcunu ödemeye çalışıyor.

2017 yılının Eylül ayında Tiyatro Kumpanyası Almanya’nın Berlin kentine taşındı ve faaliyetlerine Berlin başta olmak üzere Almanya’nın değişik kentlerinde devam etmekte. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ