Akbank Caz Festivali

17-27 Ekim’de Akbank Caz Festivali

Bu sene 29’uncusu gerçekleştirilecek Akbank Caz Festivali, 50. yılını kutlayan ve 1969 yılından bugüne iki bine yakın albümü cazseverlerin beğenisine sunan ECM Records sanatçılarına özel bir seçki İstanbul’da müzikseverlerle buluşacak.

22 Ekim’de Danimarkalı müzisyen Jakob Bro ve grubu Jakob Bro Trio, Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde yer alacak.

Mats Eilertsen, Harmen Fraanje ve Thomas Stronen’den oluşan Kuzey Avrupa cazının önde gelen topluluklarından biri olan Mats Eilertsen Trio festivalde yer alacak.

Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen 29. Akbank Caz Festivali’niin programı kapsamında Fransızca Kültür İş Birlirliği’yle 24 Ekim’de Babylon’da efsanevi sanatçılardan besteci, klarnetçi, saksafoncu ve emprovizatör Louis Sclavis sahne alacak.

Festivalin Geçmişi

Akbank Caz Festivali 1991 yılında İstanbul’da düzenlenen konserler ile başladı. Dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra gelecek vadeden genç kuşaktan yeni isimlerin de yıldızlarının parlamasına neden oldu.

Genişleyen müzikal yelpazesi kapsamında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali günümüzde sadece caz müziği tutkunlarının değil, çok sayıda müzikseverin de vazgeçemediği bir etkinlik konumunda…

 Akbank Sanat, Aya İrini Müzesi, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Zorlu Center PSM gibi çok sayıda farklı mekanda gerçekleştirilen Festivalde, şimdiye kadar Cecil Taylor, Archie Shepp, Roberto Fonseca, Terje Rypdal, Miroslav Vitous, Nils Peter Molvear, Anouar Brahem Trio, Abdullah Ibrahim, Aydın Esen, Betty Carter Trio, Dave Holland, John Zorn, Cassandra Wilson, Joachim Kühn, Joe Zawinul, Anthony Braxton, McCoy Tyner, Joe Lovano, Egberto Gismonti Trio, Courtney Pine, Pharoah Sanders, Muhal Richard Abrams, Roscoe Mitchell, Arto Lindsay, Richard Bona, Max Roach, Nguyen Le, Dino Saluzzi, Jimmy Smith, Ayşe Tütüncü, Art Ensemble of Chicago, Trio 3, Aki Takase, Sam Rivers, Don Cherry, Richard Galliano, Biréli Lagrène, Stephan Micus, Steve Turre, Charles Lloyd New Quartet, Avishai Cohen “Seven Seas”, Arild Andersen Trio, Maffy Falay Sextet, Dusko Goykovich Quartet, Paul Motian, The Ray Gelato Giants, Azam Ali & Niyaz, Robert Glasper Experiment, Vijay Iyer Trio, ZAZ, Christian McBride Trio, Jamie Cullum, Kenny Barron & Dave Holland, Leszek Możdżer, China Moses, Ambrose Akinmusire, Chet Faker, Enrico Rava, Nicholas Payton gibi farklı kuşaklardan, caz ve farklı müzik türlerinden birçok önemli isim yer aldı.

Her yıl birçok farklı yenilik ile izleyicilerinin huzurlarına gelen Akbank Caz Festivali 2006 yılından itibaren gerçekleştirdiği Kampüste Caz konserleri ile İstanbul’un dışında Türkiye’nin birçok kentine ulaştı. Kampüste Caz konserleri Ankara, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Adana, Erzurum, Kayseri, Kars ve daha birçok şehirde düzenlendi. Akbank Caz Festivali, 2010 yılında geçmiş yıllarını özetleyen özel bir derleme albüm, retrospektif bir belgesel ve kitap çalışması ile yirminci yılını taçlandırdı.

2015 yılında 25. yılını kutlayan festival günümüz Türkiye caz sahnesinden geniş bir seçki sunduğu 2 CD’lik bir albüm hazırladı. Çeyrek asrı anısına sınırlı sayıda basılan bir plak çalışması da gerçekleştiren festival, bu albümde 1960’lı ve 70’li yılların Türkiye caz panoraması için önemli bir tanıtım olmuştur.

Takipçileriyle olan iletişimini sosyal medya kanalları üzerinden de farklı bir boyuta taşıyan Akbank Caz Festivali aynı zamanda digital medyada ses getiren çeşitli projelere de imza attı. Festival, Akbank Caz Festivali Tişört Tasarım Yarışması ve Akbank Caz Radyosu isimli sosyal medya projeleriyle Stevie Awards ve Creativity International Awards’da çeşitli ödüller aldı.

Akbank Caz Festivali, Avrupa Caz Festivalleri Derneği olan European Jazz Network üyesidir.

Haber: Meltem Kofoğlu

Program: https://www.akbanksanat.com/content/2018.0015_28.caz_kitapcik_web(1).pdf

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ