Mehmet Erte, “Manifestosu Yazılan Şiir Ölü Şiirdir.”

Varlık Dergisi’nde ilk defa 1999’da  “Yıldırımları Beklemek” isimli şiiri yayınlanan, sonraki yıllarda “Suyu Bulandıran Şey” isimli dosyasıyla Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne layık görülen Mehmet Erte, “Manifestosu Yazılan Şiir Ölü Şiirdir” isimli söyleşisinde  şiir anlayışı, popüler ve edebî kültür karmaşası ve dergicilik üzerine görüşlerini bildiriyor. Günümüzde sosyal medya etkisi altında kalan  yazar ve şairlerin neye maruz kaldıkları ve nasıl kimliksizleşebildikleri hakkındaki düşüncelerini anlatıyor.

Sanatı sevmek veya sevmemek gibi bir lükse sahip olmadığını belirten Erte, “Ben sanata mecburum. Çünkü sanat benim içimdeki bir bileşiktir. Benim ayrılmaz bir parçamdır.”,  demektedir.

Söyleşi sırasında, edebiyatta kendine özgü poetika anlayışı için; bu yüzyılda birçok etkenle beraber inandığımız bütünlük olgusunun sarsıldığını ve yeni bir döneme girdiğimizi söylüyor.  İnsanın benliği her çağda değişmektedir. Önemli olan bu değişimi yakalayabilmektir.

Erte’ye göre, “Edebiyat ve yazı insan varlığının ayrılmaz bir yapıtaşıdır. Kültürün içine adım atıp ilerlemek de ancak edebiyat ile mümkündür. Edebiyatta şiir, öykü ve roman gibi bütün sanat dalları bir bütün olmak zorundadır. Hiçbiri diğerlerine öncü olmamalıdır. Aksi takdirde bu sağlıklı bir durum olmaz.

Ayrıca, bir derginin amacı yazar veya şairin sadece şiir ya da yazınsal bir ürününü  basmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda onların son durumları ve ne tür çalışmalar yaptıkları hakkında edebiyat okurlarını bilgilendirmektir.”

1978 İzmir doğumlu olan; şiir, öykü, deneme ve çeviri alanlarında başta Varlık Dergisi olmak üzere birçok dergide ürünü yayımlanan Mehmet Erte’nin, “Alçalma”, “Bakışın Kirlettiği Ayna”, “Sahte” ve “Arzuda Bir Sapma” adlı kitapları bulunmaktadır. Hâlen Varlık yayınlarının editörlüğünü yapmaktadır.

Söyleşi: https://www.youtube.com/watch?v=tMUHpE1IoCs

Haber:Meltem Kofoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ