Beşikçioğlu’ndan etkileyici ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ performansı

Usta tiyatrocu Erdal Beşikçioğlu, Gogol’un kaleme aldığı tek kişilik “Bir Delinin Hatıra Defteri” oyununu sahneliyor. Beşikçioğlu’nun kurduğu ve prömiyerini 27 Mart 2014 Dünya Tiyatro Günü’nde yapan Tatbikat Sahne, bünyesinde önemli tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.Tatbikat Sahnesi’nde Nikolay Vasiliyeviç Gogol’un unutulmaz eseri “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Beşikçioğlu’nun tek kişilik muhteşem performansıyla büyük ilgi görüyor. Oyunun uyarlamasını ve yönetmenliğini M. Cem Emüler üstleniyor.

Ünlü oyunun konusu; bir delinin değil, adım adım deliliğe giden, yaşadığı gerçeklerle baş edemeyen bir adamın hatıra defteri…2008-2009 Baykal Saran Tiyatro Ödülüne layık görülen Erdal Beşikçioğlu’nuntiyatro sahnesine taşıdığı oyunda, Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşayan sıradan ve küçük bir devlet memurunun deliliğe doğru gidiş öyküsü anlatılıyor.Başkahraman İvanoviç Poprişçin’in hayatı üzerine merkezlenen “Bir Delinin Hatıra Defteri”, yaşadıklarıyla baş etmeye çalışan Poprişçin’in hatıra defterinde yazanları konu ediniyor.

Şu ana kadar 5 oyuncu sahneledi

Tek kişilik tiyatro oyunu ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’,bugüne kadar Türkiye’de Genco Erkal, Erdal Beşikçioğlu, Metin Zakoğlu, Erdem Topuz ve Alparslan Mehmet Bıyıktarafından tiyatroseverleresunuldu. Türkiye’de ilk kez 52 yıl önce Genco Erkal tarafından sahnelendi.

Oyun, akıl sağlığını kaybetmek üzere olan memur İvanoviç Poprişçin’in iç dünyasını anlatır.Poprişçin yüksek tabakadan bir kadının kendisini sevdiğine inanır. Fakat kadının aristokrat bir adamla evlenmek üzere olduğunu öğrenmesiyle her şey değişir. Gerçekle baş edemeyince kendisini İspanya Kralı zanneden Poprişçin akıl hastanesine yatırılır. Böylelikle Rus Çarı I. Nikolay’ın baskıcı rejimiyle hesaplaşma ve iç döküşler başlar. Poprişçin’in delilik ve akıllılık arasında gidip gelen hüzünlü hikâyesi 1842’de Gogol tarafından yazıldı.

Yazan: NikolayVasilyeviç Gogol

Uyarlayan ve Yöneten: Cem Emüler

Işık Tasarım: Mustafa Bal

Ses Efekti Tasarım: Tayfun Gültutan

Yönetmen Yardımcısı: Erdal Beşikçioğlu

Sahne Amiri: Yunus Daştan

Oynayan: Erdal Beşikçioğlu

Ankara Tatbikat Sahnesi Seanslar

20 Nisan 2019 20:30

22 Nisan 2019 20:30

24 Nisan 2019 20:30

25 Nisan 2019 20:30

26 Nisan 2019 20:30

Haber: Çağla Göksel Çakır

Bilgi: www.gazeteduvar.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ