15 Nisan Dünya Sanat Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

International Assosication of Art 2011 yılında Meksika’da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılan Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam, toplantıda Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önermiştir.

Bu öneriyle Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, tüm dünyada 2012’den beri Dünya Sanat Günü olarak kutlanıyor.

                                                                    ***

Tam adıyla Leonardo di ser Piero da Vinci, 15 Nisan 1452 tarihinde dünyaya gelmişti. İtalyan kökenli olan sanatçı dönemin en ünlü hezarfenlerinden biriydi. Bu sıfatı almasına sebep olan ise; ressam, matematikçi, astronom, bilim insanı ve mimar olmak gibi birden fazla özelliğe sahip olmasıydı. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehası olarak kabul edieln Leonardo’nun annesi Caterina, babası Piero’ya ait bir köleydi. Bu bilginin tam olarak doğruluğu kanıtlanmasa da, ünlü sanatçının hayatı hakkında bilinen detaylar arasında yer aldığını söylemek mümkün. Hayata ve insanlara karşı son derece saygılı biri olduğu da hakkında bilinen değerlerden biri.

Baykam: Sanat için küçük bir katkı yapın

Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı Bedri Baykam Dünya Sanat Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Baykam açıklaması özetle şöyle:

“Bugün sanat için bir küçük katkı yapın! Bir sanat kitabı, bir tiyatro/sinema bileti, bir baskı, bir resim hediye edin… Başkasına veya kendinize! Genç sanatçılara destek olmayı da ihmal etmeyin! Sanatın birleştirici, barış çağrısı yapan ve evrensel kardeşliği körükleyen en önemli itici güç olduğunu her zaman hatırlayın!”, diyerek sanatseverleri sanatla ilgili etkinlikler için teşvik etti.

İstanbul Rezan Has Müzesi’nde Sergi

17. Yüzyıla ait Osmanlı yapı kalıntısı ve 11. Bizans su sarnıcı ile geçmişi geleceğe bağlayan Rezan Has Müzesi, Dünya Sanat Günü’nde ziyaretçilerine gün boyu ücretsiz gezilebildi.

Rezan Has Müzesi, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde Rezan Has Müzesi’nin Toprağın Mirası ve Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekanı sergilerini, ücretsiz olarak 22:00’ye açık tuttu.

İstanbul Modern, Dünya Sanat Günü’nü kutladı!

İstanbul ModernDünya Sanat Günü’nü kutladı .15 Nisan Pazar Dünya Sanat Günü’nde İstanbul Modern’i saat 22’ye kadar ziyaret etmek ücretsizdi.

15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde İstanbul Modern’in La La La İnsan Adımları: Boijmans Van Beuningen Müzesi Koleksiyonundan Bir Seçki, Dünden Sonra ve Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar başlıklı sergileri vardı. Saat 16.00’da İstanbul Modern Sinema’da Kanadalı dans kumpanyası La La La Human Steps’in ünlü performansı Amelia gösterildi. Saat 17.00’de sahne sanatları, dans tarihi ve kültür kuramları uzmanı Bedirhan Dehmen, La La La Human Steps’in çalışmalarını yorumladı.

La La La İnsan Adımları: Boijmans Van Beuningen Müzesi Koleksiyonundan Bir Seçki,1849 yılında kurulan, Hollanda’nın dünyaca tanınmış Boijmans Van Beuningen Müzesi’nin Direktörü Sjarel Ex’in, koleksiyonlarındaki 140 binin üzerindeki yapıt arasından İstanbul Modern için özel bir seçki hazırlandı. Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında gerçekleşen sergi, klasik  dönem, modern ve çağdaş sanatın tanınmış isimlerini bir araya geldi. Sergide, farklı coğrafyalardan 28 sanatçının resim, çizim, yerleştirme, baskı, fotoğraf ve videolarından 53 çalışma bir araya getirildi.

Dünden Sonra sergisi, İstanbul Modern’in fotoğraf koleksiyonundan bir seçkiden oluşuyor ve 53 sanatçının 179 yapıtını içeriyor. Ayrıca 66 sanatçının 213 yapıtı da dijital ortamda gösteriliyor. Küratörlüğünü Engin Özendes’in yaptığı, Türkiye’de fotoğrafın modern ve çağdaş örneklerini bir araya getiren sergi, Osmanlı döneminden günümüze uzanan süreçte fotoğrafın teknik ve kavramsal gelişimini ortaya koydu. Bugünden geriye doğru bir akışla ilerleyerek, Türkiye’de fotoğrafın günümüzde ulaştığı noktadan 1800’lerin Pera’sına dek fotoğraf serüvenini ele aldı.

Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar sergisi, Türkiye’de üretilen modern ve çağdaş sanatın başlangıç evresinden bugüne geçirdiği süreci, en önemli sanatçı ve çalışmalar üzerinden izleyiciye sunuyor. Küratörlüğünü İstanbul Modern Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu’nun yaptığı sergi, resimden heykele, enstalasyondan videoya farklı disiplinlerden yapıtları içeren İstanbul Modern Koleksiyonu’ndan oluşturuldu.

Saat 16.00’da İstanbul Modern Sinema’da Kanadalı dans kumpanyası La La La Human Steps’in performansı Amelia’nın gösteriminden sonra, sahne sanatları, dans tarihi ve kültür kuramları uzmanı Bedirhan Dehmen saat 17.00’de topluluğun çalışmalarını yorumlayacak, çağdaş dans ve koreografi üzerine konuşacak. 1980’de Kanadalı koreograf Édouard Lock tarafından Montreal’de kurulan La La La Human Steps, dünyanın tüm büyük tiyatrolarında ve deneysel dans etkinliklerinde sahne aldı, ödüller kazandı. Dünya prömiyerini Montreal Uluslararası Yeni Sinema ve Medya Festivali ile 2003 yılında gerçekleştiren Amelia isimli performansın ABD’deki prömiyeri, 2004 yılında Tribeca Film Festivali kapsamında yapıldı.

Türkan Şoray Kültür Merkezi, Dünya Sanat Günü’nü Kutladı

Türkan Şoray Kültür Merkezi, 2012 yılından bu yana her 15 Nisan’da kutlanan Dünya Sanat Günü’nde Türkiye’de çağdaş sanatın iki hiperrealist temsilcisinin eserlerini Antalyalı sanatseverlerini beğenisine sundu. Fatih Kahya ve Sami Gedik’in ‘Yan Yana’ isimli resim sergisi, 15 Nisan Pazartesi Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde açıldı. Açılış öncesi Kahya ve Gedik’in katılımıyla Kültür Merkezi’nde “Dünya Sanat Günü’nde Hiperrealist Sanat” adlı söyleşi de gerçekleştirildi.

Da Vinci anısına İzmir’de çok özel bir sergi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) dünyanın gelmiş geçmiş en önemli sanatçılarından Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan ve aynı zamanda “Dünya Sanat Günü“ olarak kutlanan 15 Nisan anısına çok özel ve çok renkli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın farklı coğrafyalarından 77 sanatçının eserleri, sanatseverlerin büyük ilgisini çekiyor. Dış mekan ve iç mekanda sergilenen eserler 11 Mayıs’a kadar gezilebilecek. 

Sergide, Ege Bölgesi Görsel ve Plastik Sanatlar Derneği işbirliğiyle ve Serdar Yörük küratörlüğünde, Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya, Mısır, Kore, Litvanya, İran ve Azerbaycanlı sanatçıların resim, heykel, fotoğraf, seramik, tekstil, video ve enstalasyon eserlerinden oluşan 100 seçki yer alıyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen sergide İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Muğla, Uşak, Kastamonu, Afyon, Kütahya, Tekirdağ, Kayseri, Antalya ve Bilecik gibi illerden sanatçıların eserlerine de yer veriliyor. 

Haber: Meltem Kofoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ