24. Tüyap İzmir Kitap Fuarı İzlenimleri

İzmir’de Nisan demek; baharın tüm coşkusuyla, Kültürpark‘ın yemyeşil dokusu arasında cıvıl cıvıl insan seslerinin kuş sesleriyle karışması, çiçek çiçek dolaşan çocuklarla kitap kokulu aydınlık günler demek. Bu yıl bir türlü göz açtırmayan yağmurla neredeyse soğuk bir havada gerçekleşen kitap fuarı, her şeye rağmen gökkuşağı gibi sarıp sarmaladı herkesi. İzmir ve çevre illerden gelen ziyaretçiler -alım gücünü zorlasa da- yeme içmeden önce gelen kültür açlığıyla, mümkün olduğunca kitap baharı coşkusuna katılmaya çalışıyorlardı. 6 Nisan’da başlayan kitap fuarı 14 Nisan’a kadar bu coşkuyla sürdü.

24. TÜYAP Kitap Fuarı tarafından bu yılın yazarı olarak seçilen onur konuğu Hidayet Karakuş’un açılış konuşmasıyla başlayan fuar; söyleşiler, paneller, imza günleri ile şair-yazar ve okur buluşmalarına sahne oldu. Ekonomik sıkıntının etkilerinin fiyatlara büyük ölçüde yansımasına karşın, kitap fuarına gösterilen ilgi, ülkemizin aydınlanmaya gereksinime bir yanıt gibiydi.

Fuara katılımın yüksek olduğu halde, çoğu ziyaretçinin kitap indiriminden yararlanabilmek için son iki günü beklediği gözlendi. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak, fuar girişinde eylem yapan yok denecek kadar azdı. Her görüşten insanın birbirini ötekileştirmeden, daha iyimser ve barışcıl bir yaklaşım sergilemesi, seçim sonuçlarının etkisiyle de olacak ki huzurlu bir hava estirmişti.

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenen kitap fuarına katılan yayınevlerinden Bilgi Yayınevi standı önünde, fuarın onur yazarı Hidayet Karakuş’un imza günlerinde yine uzun kuyruklar oluştu. Tekin Yayınevi’nde İzmirli yazar dostlarımız Hüseyin Yurttaş ile “Eşiktekiler” adlı çok başarılı romanından hemen sonra “Hamdüsena Sokağı Kadınları” adlı bir kitap daha çıkaran sevgili Gönül Çatalcalı, Hayal Yayınları’nda, Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölyesi’nde eğitmenliğini sürdüren eleştirmen şair ve yazarımız Veysel Çolak‘ın “Kalbim Taraf Tutuyor” adlı yeni şiir kitabının, Ahmet Günbaş’ın “Şiirzaman İçinde” adlı deneme kitabının imza etkinlikleri vardı.  Top Yayıncılık‘ta Yunus Bekir Yurdakul, Ahmet Günbaş ve Eşref Karadağ çocuk öykü ve şiir kitaplarını okurlarıyla buluşturdu. Yapı Kredi ve İş Bankası Yayınları, Türk Dil Kurumu, Dil Derneği, Ozan Yayıncılık, Metis Yayınları, Etki Dize, Cemal Süreya Derneği Yayını Üvercinka, Caz Kedisi, Yazarlar Sendikası, ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) gibi dernek ve kuruluşlarla Kırmızı Kedi, Kanguru Yayınları, Temren, Şiirden her yıl olduğu gibi yine fuar alanımızdaydı. Mühür Yayınları Mustafa Fırat ve seçkin yazar kadrosuyla en çok ziyaret ettiğimiz stantların başında geliyordu. Yeni kitabı “Söze derince Dokunuş” ile şair ve yazarımız Seval Arslan, “Nasrettin Hoca Aramızda” adlı yeni bir mizah kitabıyla Ahmet Zeki Yeşil de Mühür Yayınları’nda imzası olan yazarlarımızdandı. Cem Seyhun Ünbay, İlker İşgören ve daha birçok şair ve yazarımızla Mühür, yine gözde yayınevlerimizdendi. Öteki Yayınevi‘nde; “Hayal Divan” kitabıyla Nisa Leylâ, “Bütün Zenciler Beyaz Güler” adlı ilk kitabıyla Sedat Gülmez ve Koray Feyiz yazarlarımız imzalarda bulundu. Adana‘dan Yaşam Sanat Dergisi sahibi ve sanat yönetmeni dostlarımız Duran Aydın “Sonra Sesin Reyhan” ile Fethiye’ den Emine Çakır “Parantez Yollar” ile Dizdar Karaduman da “Şiirlerin Söylediği” adlı Günce Yayınları‘ndan çıkan yeni kitaplarıyla Yazarlar Sendikası’nda okurlarıyla buluştu. Dil Derneği’nde “Günışığı Düşünceler” ile Selçuk Oğuz da yeni kitabıyla biz sevenlerini mutlandırdı.

Fuarın son günü olan 14 Nisan‘da en son, Yüksel Pazarkaya yönetiminde değerli yazarlarımız Bahri Karaduman, Eftal Sevinçli, Hülya Deniz Ünal ve Oğuz Tümbaş, bu yılki onur yazarı Hidayet Karakuş şiirleri üzerine bir söyleşide bulundular. Uğur Dündar, Mine Söğüt, İlber Ortaylı, Tunç Soyer gibi değerli isimlerin sevenleriyle buluştuğu 24. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı bu kez, ara sıra yüzünü gösteren güneşle, çiseleyen yağmurlu bir günde, seneye daha çok kitapla aydınlanma sevincini yaşayarak, güzel bir baharı daha karşılamak umuduyla sonlandı.  

Haber İzlenim: Gülşen Ersan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ