Yeni e / Nisan 2018

‘Sağ’ın çıkmazı: Kültürel iktidar

“Kapitalizmle birlikte yeni olan şey, idam seremonilerinin aynı zamanda çalışan sınıfların disiplinini korumalarını, daha önemlisi tamahkârlıklarını yitirmemelerini sağlamaya dönük birer otorite gösterisine evrilmesiydi.” Yeni e’nin Nisan sayısı Bahadır Özgür’ün yazısıyla açılıyor ve Rembrant’ın ‘Dr. Tlup’un Otopsisi’ tablosundan Mary Shelley’in grotesk kahramanı Frankenstein’a, genç Karl Marx’ın ‘Demokritos ve Epikuros’un Doğa Felsefesi’ çalışmasından ünlü 1 Mayıs pankartındaki işçi temsiline uzanan, “Siyasal bir mekân olarak proleter beden” başlığı altında devam ediyor..

Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun sahnelediği ve ‘Türkiye’den gitmeye…’ dair ‘son dönem eğilimi’ne tiyatrodan gelen bir cevap niteliğindeki, ‘Seni Seviyorum Türkiye’ oyunu üzerinden konuyu tartışan Bahar Çuhadar ise, “Özgürce kendin olmak hiçbir yerde o kadar kolay değil belki de?” diyor, “Öküz gibi yaşayacağımız bir ülkeye!” başlıklı yazısında.

“Hawking dünyadan kaçma çağrısı yapmadı” başlıklı söyleşide ünlü fizikçinin ardından ‘dahilik’ ve bilim ilişkisini sorgulayan Prof. Dr. Kerem Cankoçak, “Hawking’den yapay zekâ, dünyanın kurtuluşu vs. gibi her konuda bir şeyler üretmesini beklemek yanlış” diyor.

Yeni e’de Ayşegül Tözeren’in, “İlkokula takunyayla başlayan çocuklar da seni unutmayacak Füruzan”, M. Sinan Birdal’ın “Devr’i CEO”, Koray Demir’in “Bir garip ‘Striptiz’ ”, Alp Baykal’ın kısa süre önce kaybettiğimiz heykeltraş Ali Teoman Germaner’i anlattığı “Taş, ustayı biçimlendirirmiş”, Mustafa Kemal Coşkun ve Yasin Durak’ın “Mehmet silahını kaptı!” yazılarının yanı sıra Melike Belkıs Aydın’ın şair Betül Dünder’le yaptığı “Dünyayla savaşımında dünyanın yanında ol” başlıklı söyleşi de yer alıyor.

Yeni e’nin bu ayki dosya konusu ise “ ‘Sağ’ın çıkmazı: Kültürel iktidar”… Aydın Çubukçu, “Din ve dünya işleri” başlıklı yazısında önerdiği hayatla ‘kültürel iktidar sanatı’nın gerçek hayatta neden tutunamayacağını tartışıyor. Göksel Aymaz “Niçin kültürel iktidar olunamadı?”, Yasin Durak, “Kültürel iktidar değil hegemonik kültür”, Taner Timur “Necip Fazıl Kısakürek, ‘İslam İnkılabı’ ve AKP”, Nihat Ateş “Türk sağ iktidarlarında ‘sağcılığın’ izleri…”, Halim Şafak “ ‘İtaat dikkati’ ve İslamcı şair/şiir” başlıklı yazıları ile dosyayı oluşturuyor.

Yelda Eroğlu’nun “Bir Dostoyevski Uyarlaması: Aşk Çılgını” başlıklı ‘tefrika roman’ının ilk bölümü ile yer aldığı dergideki öyküler Adnan Özyalçıner, Zehra Çelenk, Adem Erkoçak ve Yorgos Moleskis’e ait.

Yeni e’nin Nisan ayı şiirleri ise Tolis Nikiforou, Ayşe Nâlân, Murat Atıcı, Ahmet Uçar, Muzaffer Kale, Taylan Şahbaz, Sadık Aytekin, Cihan Oğuz, Ömer Turan ve Levent Karataş’tan…

Berna Yangın, Janset Akyıldız, Esin Erdem ve Fatma Gül bu sayının çizerleri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ