Hayâl Dergisi / “Özel Sayı” Nisan Mayıs Haziran

HAYAL DERGİSİNİN 65. SAYISI ÇIKTI!

Merhaba Sevgili Okuyucu,

Hayâl ailesi olarak öncelikle 22 Ocak 2018 tarihinde aramızdan ayrılan değerli Enver Ercan’a rahmet; ailesi, yakınları ve tüm sevenlerine sabır diliyoruz.

Enver Ercan; kırk yıl yayıncılıkla uğraşmış; yaklaşık otuz yıl Varlık Yayınları Genel Yayın Yönetmenliği yapmış; kendi kurduğu Komşu yayınları; Sıcak Nal, Yasakmeyve, Siyahî – kültür ve Eşik Cini dergileri ve kurucuları arasında yer aldığı Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi ile özellikle şiir alanında büyük eksikleri tamamlamış; Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanlığı yapmış; birçok edebiyat ödülü düzenlemiş ve birçok edebiyat ödülünde jüri üyeliği yapmış; antolojiler hazırlamış, adına sempozyum düzenlenmiş, üç şiir kitabı yayımlamış, ödüller almış, şiirleri birçok dile çevrilmiş bir külliyat; ama tüm bunların yanında ÖNCE İNSAN.

Enver Ercan Türk edebiyatı içerisinde kadın yüreğine hep güvendi, aktif olan kadın özneleri daima destekledi. Hayâl yayınları ve Hayâl dergisinin bunca yıllık pratiğinde, bir kadın yayıncı ve dergici olarak bana da her zaman destek oldu; yapıcı, ufuk açıcı önerilerde bulundu… Bu ilişki edebiyat dostluğunu da aşarak derinliğini insanilik oluşturan bir buluşmaya dönüştü; özel hayatımdaki sevincimi, üzüntümü, heyecanımı paylaştığım, günün yirmi dört saati fikir alışverişinde bulunabileceğim bir düşünme arkadaşım, ağabeyim oldu. Şimdi, birlikte biriktirdiğimiz insani değerlerin beni getirdiği bir noktada, daha iyi anlıyorum ki, dostluklar üretilen ve biriktirilendir. Enver Ercan’la biz bunu başarmıştık. O gitti. Ama ben ikimiz adına dostluk ve dayanışma üretmeye devam edeceğim…

Tam da yukarıda değindiğim sebeplerden ötürü Hayâl ailesi olarak vefatının hemen ardından tüm dergimizi kapsayacak bir anı dosyası ile onun insan yanına vurgu yapmak; okuyacağınız anılarla birlikte sizi yer yer duygulandırmak, çokça da gülümsetmek ve şaşırtmak istedik.

Bu fikrimizin yazdıkları anı yazılarıyla birlikte hayata geçmesini sağlayan tümü çok kıymetli şair ve yazarlarımıza teşekkür ediyoruz. Birlikte ve dostça güzeliz!

Daha insanca bir dünya için üretmeye ve Hayâl etmeye devam!

Özgen Kılıçarslan Danyal

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ