Dinmez Tarla Kuşunun Şarkısı -Genç Ölümlü Şairler Kitabı

TYS Genç Ölümlü Şairler Kitabını Yayımladı

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın hazırladığı “Genç Ölümlü Şairler / Dinmez Tarla Kuşunun Şarkısı” adlı çalışma, Bursa Nilüfer Belediyesi Şiir Kütüphanesi’nin iş birliğiyle okurla buluştu.

Kitapta en küçüğü 21, en büyüğü 40 yaşında şiirden ve yeryüzünden ayrılan 66 şairin yaşamöyküleri, şiirleri ve şiirleri üzerine inceleme yazıları yer alıyor.

“Erken ya da geç… Şairin aradığı ölümsüzlüktür. Ölümün zamanı değil, kendisidir şairi geleceğe taşıyan. Yazılan hiçbir şiir boşa gitmez. Şair bilir bunu. Ölümsüz olan şair değil, şiirdir. Onca sözcük,onca imge, onca düş, onca şiir bunun için.

Biriken onca sözcüğü, imgeyi, düşü, şiiri unutuşun tozu örtmesin ve bellek unutmayla çürümesin diye bu dünyada kalanlara da“vefa” adlı bir “cevher” verir zaman. İşte bu kitap, unutulmaya yüz tutmuş bu som cevherin tatlı ışıltısıyla yaratıldı. Kalanların, erkencilere bir selamı da denebilir bu anı-armağan kitaba…

Sıcacık ve küçücük bir selam…

Bu selamı, şairler İstanbul’da ve İzmir’de, Bursa’da Sendikamızın “Kırkından Evvel Ölenlerin Türküsü” adıyla düzenlediği salon buluşmalarıyla verdiler önce. Sonra da bu birikimi bir kitapta toplamakistedik. Erkenci yolcular, kardeşlerinin sözlerini duydular, şiirlerini kardeşlerinden dinlediler.

Onları duydular, onlar hâlâ duyuyorlar.”

 

(Arka kapaktan)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ