14. Akbank Kısa Film Festivali

14. Akbank Kısa Film Festivali, 19-29 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

65 ülkeden toplam 1342 kısa filmin başvurduğu 14. Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Festival’de 38 ülkeden 104 kısa ve 3 uzun film seyirci ile buluşacak.

Festivalin ulusal ve uluslararası yarışma kategorilerinde ise 14 film, “En İyi Kısa Film” ödülü için jüri önüne çıkacak. Festival’in “Deneyimler” bölümünün konuğu bu yıl Arjantin’li sanatçı Ana Katz. Oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist olan Katz’ın Cannes Film Festivali Belirli Bakış Bölümü’nde gösterilen, başrolünde oynayıp yönettiği uzun metraj filmi A Stray Girlfriend ve beş kısa filmi festivalde yer alıyor. Sanatçı, gerçekleştireceği masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak. 14. Akbank Kısa Film Festivali’nin “Kısadan Uzuna” bölümüne, yönetmen ve oyuncu Onur Saylak konuk oluyor. Festival kapsamında, sanatçının Karlovy Vary Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ödüllü son filmi “Daha ve Orman” gösterilirken, yönetmenle bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

“Belgesel Sinema” bölümünün konuğu ise, yazar ve yönetmen Nebil Özgentürk. Ünlü yönetmenin “İç inden Hüzün Geçen Sevdalar” ve Türkiye prömiyerini yapacak olan “Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri” filmlerinin gösterileceği bölümde Nebil Özgentürk bir söyleşi ile festival takipçileriyle birlikte olacak.

Festival kapsamında; İsveç Drama Birliği ve Avrupa Film Akademi üyesi senarist Marietta von Hausswolff von Baumgarten, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, yapımcı Suzan Güverte, kurgucu Ali Aga, oyuncu koçu ve tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur gerçekleştirecekleri atölye çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar.

Söyleşiler Bölümü’nde ise; oyuncu Farah Zeynep Abdullah ile “Oyunculuk Üzerine”, genç yönetmenler Anna Katalin Lovrity ve Murat Uğurlu ile “Bir Kısa Film Yapmak”, Montpellier Film Festivali kısa film direktörü Michèle Driguez ile “Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler”, akademisyenler Nilay Ulusoy, Özge Erbek Kara, Selahattin Yıldız ile “Üniversitelerde Sinema Eğitimi ve Kısa Film İlişkisi”, sektörün deneyimli post prodüksiyon uzmanları Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener ile “Post Prodüksiyon”, müzisyen Murat Evgin ile “Müzik ve Görsellik” başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek.

En İyi Senaryo ödülünün de sahibini bulacağı “Forum” bölümü bu yıl 632 senaryo başvuruda bulundu. Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen 14. Akbank Kısa Film Festivali yarışma sonuçları 29 Mart’ta yapılacak ödül gecesinden açıklanacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ