Özgür Aydın’dan “Piyano Resitali”

Ataşehir Belediyesi 2. Uluslararası Klasik Müzik Festivali kapsamında Özgür Aydın ‘Piyano Resitali’ ile Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

250 kişinin izlediği konser sonunda Ataşehir Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Oben Özkal, Özgür Aydın’a Ataşehir Belediyesi tarafından özel olarak hazırlanmış 3 boyutlu Ataşehir kitabını armağan etti.
Aydın, konser sonrası fuayede müzikseverler için CD’lerini imzaladı.

  

PROGRAM
J. S. Bach: Partita no.1, Si bemol majör, BWV 825
L. V. Beethoven: Piyano Sonatı “Appasionata” Fa minör Op. 57
C. Debussy: Clair de Lune (Ay Işığı)
F. Chopin: 3 Vals
F. Chopin: İki numaralı Scherzo, Si bemol minör, Op. 31

1972 yılında Amerika’nın Colorado eyaletinde doğan Aydın, piyano eğitimine An­kara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Semra Kartal ile başladı. Ardından British Councilbursiyeri olarak Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde İngiliz piyanist Peter Katin’den ders aldı. Daha sonra Alman Devlet Bursu DAAD’yi kazanarak Han­nover’de Prof. Kammerling’in “Konser Solistliği” öğrencisi oldu. AndrasSchiff, TatianaNikoleva, AnatolUgorski, LeonFleischer ve DmitriBashkirov gibi büyük müzisyenlerle de çalıştı.

Müzik dünyasının en önemli yarışmalarından biri sayılan ARD Münih Uluslararası Piyano Yarışması’nı kazanarak yurt dışına açılan Türk piyanist Özgür Aydın, gü­nümüzün önde gelen genç piyanistlerinden biri olarak kabul ediliyor.

1997 yılında Münih Herkulessaal’de Bavyera Senfoni Orkestrası ile Brahms’ın 1. Piyano Konçertosu’nu seslendiren Aydın, bu önemli konserden sonra birçok Al­man Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. BBC Concert OrchestraLondon, Ca­nadaCalgaryPhilharmonic, SimonBolivarYouthOrchestra of Venezuela, Slovak StatePhilharmonic’inyanı sıra, Türkiye’deki bütün senfoni orkestraları ile sahne aldı.

Edinburg, Ravinia, Rheingau, Salzburg, İstanbul, Schleswig-Holstein gibi önemli uluslararası müzik festivallerine davet edilen Aydın, WigmoreHall (Londra), Her­kulessaal ve Gasteig (Münih), Musikhalle (Hamburg), SuntoryHall (Tokyo), Car­negie Hall (New York), Boston Symphony Hall (Boston), SeveranceHall (Cleve­land), Kennedy Center (Washington) gibi prestijli müzik merkezlerinde konserler veriyor.

Aydın, 2009’dan beri dünyaca ünlü kemancı Midori ile çalıyor. Ayrıca viyolacı Nao­koShimizu ve Berlin Filarmoni üyeleri ile de oda müziği yapıyor.

Ödül kazandığı yarışmalar arasında; ARD’den başka, Atina’da Maria Callas Grand Prix (2002), Kanada’da EstherHonensCalgary International Competition (2000), Amerika’da Cleveland International PianoCompetition (2001) ve Japonya’nın Nippon Music Award’ı bulunuyor.

Özgür Aydın’ın solo piyano CD’leri Videal/Berlin, Yapı Kredi, Genuin/Leipzig ve Me­ister Music/Japonya firmaları tarafından yayınlandı. 2013’te kemancı Midori ile birlikte OnyxClassics firması için Bloch, Janacek ve Shostakovic’in sonatların­dan oluşan bir CD çıkarttı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ