Usta yazar Muzaffer İzgü Vefat Etti

Edebiyatımızın usta kalemlerinden olan Muzaffer İzgü, kanser sebebiyle 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

“Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti.”

Muzaffer İzgü, 29 Ekim 1933’te Adana’da doğdu. Yoksul bir çocukluk dönemi geçiren sanatçı, bir yandan çalışıp bir yandan da öğrenimini sürdürdü. İlkokulu çeşitli sebeplerle farklı okullarda okudu. Üç yıllık ortaokul eğitiminden sonra Diyarbakır İlköğretmen Okulu’nu bitirdi. Anadolu’nun çeşitli muhitlerinde ilkokul, ortaokul ve Türkçe öğretmenliği yaptı. Öğretmenlik mesleğinden kendi isteğiyle 1979 yılında emekliye ayrıldı.

İlk yazılarını Hüraydın gazetesinde yayımladı. Akbaba dergisinde ve çeşitli gazetelerde öyküleri çıktı. Roman, röportaj, tiyatro oyunu,öykü gibitürlerde yapıtlar kaleme aldı. Gülmece öyküleri ve çocuk kitaplarıyla adını duyurdu. Kendisi tiyatro oyunları yazmakla birlikte birçok öyküsü de radyolarda ve özel tiyatrolarda oyunlaştırıldı.

Yayımlanan ilk kitabı Gecekondu(1970) olurken; bunu İlyas Efendi, Halo Dayı vs. izledi. Attilâ İlhan ile tanışmasıyla kitapları Bilgi Yayınevi’nde yayımlanmaya başladı. Bilgi Yayınevi’nde basılan ilk kitabı Donumdaki Para(1977) oldu. Edebi yaşamıboyunca üretken olan yazar, hastalığı sebebiyle yazmaya ara vermişti.Zıkkımın Kökü, Ekmek Parası, Ökkeş serisi, Bando Takımı, Çanak Çömlek Patladı vs.önemli eserlerindendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ