Mühür / 71. Sayı

Çok sıcak günlerden geçiyoruz. Yapmak istediklerimizi dahi bu zamanda erteliyoruz. Esenliğimiz için şiir okuyoruz en serin yerlerde. Şiire daha çok tutunuyoruz. Şiiri seviyoruz.

Aklımızda ve kalbimizde koru sönmemiş kayıplar var unutmadığımız. Aylardan Temmuz ise yanan bir ay oluveriyor. Nedenler, niçinler, nasıllar arka arkaya sıralanıyor. Bilmek istediğimiz onca şey boğazımızda yumruk oluveriyor. Pablo Neruda’nın Postacıya söyledikleri yeniden kulaklarımıza düşüyor. “İnsan olmaktan yoruldum!”

Sevgili dostlar, sevgili arkadaşlar bu sayımızda bizi çok heyecanlandıran bir olaya da tanık olacağız hep birlikte. 1985 yılında Can Yücel’in bir akşam Tuğrul Tanyol’a yazdırdığı bilinmeyen iki şiirini sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca birlikte kaleme aldıkları ortak şiiri de sizlerin beğenisine sunuyoruz. O günle ilgili sıcak ve bir o kadar da samimi hatırayı Tuğrul Tanyol bakın nasıl kaleme almış? Bizlere Can Yücel’in onda kalan ve yıllar sonra gün yüzüne çıkan şiirleri için kendisine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu sayımızda W.B.Bayrıl’ın kaleme aldığı “Dahilere Ne Oldu?” başlıklı yazısını okuyacaksınız? Eminiz ki sizler de bu soruyu tekrarlayacaksınız. Oldukça ses getirecek bir yazıyı da dikkatlice okumanızı salık veririz. “Kapalı Çarşı Esnafı Salı Pazarı Tacirlerini Neden Sevmez?” Murat Batmankaya’nın harika yazısının altını çizerek okuyacaksınız. Kim bilir edebiyat kamusunda, bu yazıdan sonra bir hareketlenme olabilir.

Bu sayımızda hazır ettiğimiz dosyada Aydın Şimşek konuk oluyor. Yıllardır şiirin, düzyazının ve kuramsal olanın mutfağında yer alan Aydın Şimşek’i şair ve yazarlarımız nasıl kaleme aldılar? Arşivlik bu dosyayı beğeneceksiniz.

Bilgin Güngör ve Güneş Sezen’in yazılarını okumadan geçmeyin. Bilgin Güngör, Yusuf Atılgan’da Yabancılaşma Temi üzerinde dururken, Güneş Sezen, Nezihe Meriç’in öykülerinde kadınları gözler önüne seriyor.

Nevra Bucak’ın gerçekçi ve Ahmet Zeki Yeşil’in mizah öykülerini severek okuyacaksınız. Barış Erdoğan’ın “Kimse Bilmiyor: Ben Bir Çevirmenim” başlıklı yazısı Emel Koşar’ın başından geçen talihsiz bir olaya gönderme yaparak yazdığı “Ataerkillik Her Yer Yerde” yazıklanarak okuyacaksınız.

Bu sayımızın şairleri arasında Tuğrul Keskin, Oya Uysal, Yılmaz Arslan, Onur Şahin, Fatih Akça, Taner Cindoruk, Şerif Fatih, Ali Kılıç gibi şairlerimizin şiirlerinden örnekler bulacaksınız. Diğer isimler sürpriz…

Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere. Vefanın içimizde büyüttüğümüz bir çocuk olduğunu göstermeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz. Özel bir dosya ile karşınızda olacağız…

Mühür, Yarına Dair Bir Hasrettir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ