Ferhunde K. Öner’in Profil Ayarları Sergisi

Şiirin, müziğin, hatırlama mucizesinin, çocukluğun, insani değerlerin, portrelerin, gerçeklik arayışının ressamı Ferhunde K. Öner ‘Profil Ayarları’ sergisinde kendi gerçekliğinin sınırsız derinliklerini keşfettiğini zannederek sıradanlaşan insanı sorguluyor.

Sanatın gerçeklikle ‘biat, inkâr, aşma, bozma, yorumlama’ üzerinden kurduğu ilişkiyi sorgulayan sanatçı, bu ilişkinin insana dokunan yanlarını “Arzum herkesin en azından bir sabah, uyandığında Gregor Samsa’ya dönüşmesidir.” diyen sanatçı ‘kafkaesketki’yle yerleştirdiği ‘umut böcekleri’ni, resimlerinin metaforuna dönüştürüyor.

Serginin Basın Bülteninden bir bölüm sunuyoruz:

“- ‘Kendi’lik gerçeğine ezbere yarattığı ve çoğunlukla yalnızca kendisinin inandığı pencereden baktığını zannederek sıradanlaşan insanların hüzünlü hallerini resmediyor.  İkinci el dünyalarda öznel olduğu kadar aynılaşmış fotoğraflar, bu hüznün en somut görüntüsü sanatçıya göre. Bu nedenle sergisinde bir ucundan kasıtlı olarak gerçekten uzaklaştırdığı portre çalışmaları, şimdinin insanı ile ilgili.

‘Profil Ayarları’ insanın kendi gerçekliğini yeniden keşfetmesi için çağrıda bulunuyor. İnsan, kendi gerçeğini bir çocuk masalında, şiir dizesinde, kimsenin dokunamadığı büyülü geçmişinde, aşkta, bir kitapta, dostta, bakışta, yalnızlıkta bulabilir. Güzel ve estet olan her ayrıntıda… Ferhunde K. Öner, kendi gerçekliğini şiirin büyülü atmosferinde bulmaya çalışıyor. Mesela bir Baki Ayhan T. Şiirini(“Erkek Berberi Kadın”şiiri-tablosu), hatırlama mucizesi ile dönülen çocukluğun yarattığı atmosferden, gerçek- hayal- hatırlama arasında sıkışmış estetik duruştan etkilenip çocukluk büyüsünün ahengini cinsellik, masumiyet ve masumiyetin bozulması, aşk, körlük, cehennem, hatırlama ile yoğurup yeniden üretiyor. Edip Cansever, Turgut Uyar gibi pek çok şair onun resimlerinin birer paydaşı oluyor. Şiirin dayandığı imaj ve imge gücünün ancak resmin görsel gücüyle görünür olabileceğini düşünen sanatçı, bir yönüyle kendisinde çok güçlü ve etkili izler bırakan şiirleri resmiyle tamamlıyor, belki de şiirin yaratma sürecine dâhil oluyor.”

‘Profil Ayarları’ gerçeği hüzünle, şiirle, umut böcekleriyle, hatırlama mucizesiyle herkesi aramaya çağırıyor…

Ankara’da Kent Sanat Galerisi’nde 10 Mart-10 Nisan tarihleri arasında gezilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ