Bülent Tüsen, Ressam Cansu Devrim Alparslan’la Konuştu…

Bülent Tüsen: Bugünlere gelene değin resim sanatı üzerine nasıl bir eğitim sürecinden geçtiniz?

Cansu Devrim Alparslan: Üniversiteye hazırlanırken,resim kursuna gitmeye başladım. Kursta resim sanatınla ilgili birçok konuyu öğrenme fırsatım oldu ve kendimi bu alanda birçok çizimler yaparak geliştirdim. Trakya Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde de eğitim sürecimi tamamladım.

Bülent Tüsen: Resme başlamanız nasıl oldu?

Cansu Devrim Alparslan: Resim yapmaya küçük yaşlarda başladım, lise yıllarında resim sanatına  ilgimin olduğunu fark ettim. Bu dönemde gördüğüm her şeyin resmini çizmeye başladım.En çokta portre sanatına ilgim vardı ve bu alanda resimler yapmaya başladım. Anlık figüratif resimlerde çizerdim. Ailemdeki bireylerin resimlerini çizerdim. Böylelikle resme olan ilgim onlarında dikkatini çekmeye başladı ve beni bu alana yönlendirdiler.

Bülent Tüsen: Fırça, palet, tuval, boyalar  sizin için ne ifade etmektedir?

Cansu Devrim Alparslan: Fırça,palet,tuval ve boyalar benim için, Alice harikalar diyarına girişin araçlarıdırlar.Orada ben özgür ve mutluyum.

Bülent Tüsen: Eserlerinizi nasıl oluşturursunuz? Neye göre resim yaparsınız? Sizi resim yapmaya yönelten itki nedir?

Cansu Devrim Alparslan: Eserlerimi yaşamıma dahil olan,bana bir şeyler katan varlıkları resmederek oluştururum. Resmime içime doğan yoğun bir istek doğrultusunda başlarım.

Bülent Tüsen: Resim sanatının sanat dallarıyla arasındaki bağ desem?

Cansu Devrim Alparslan: Genel ifadeyle sanat; duygu, düşünce, hayal gücü ve yaratıcılığın farklı tekniklerle dışavurumudur. Resim sanatının, diğer sanat dallarıyla arasındaki bağ, insanda hayranlık ve coşku uyandırmasıdır. Tüm sanat dalları birbirinden etkilenirler. Örneğin; bir edebiyatçı, bir romanında, bir ressamın hayatını konu edebilir yada bir şair bir ressamın resmini şiirine konu edebilir. Yine bir sanat dalı olarak  müzik; insana huzur verir,huzur insana ilham verir. Resim yapmak içinde ilham gerekir. Resim yaparken de müzik dinlemek gerekir.

Bülent Tüsen: Türk ressamları desem?

Cansu Devrim Alparslan: Türk ressamları deyince, çizdiği figüratif resimlerle, beni en çok etkileyen ilk Türk ressamı Osman Hamdi Bey diyebilirim. Benim eserlerimde de Figür ön plandadır.Osman Hamdi Bey, dönemini çok iyi yansıtan resimlere imza atmıştır. Eserlerinde ,gündelik yaşam,detaycı bir tarzda ön plandadır. Resim sanatında detay benim için önemlidir. Yine Türk ressamlarından İbrahim Çallı, çizdiği Atatürk portreleriyle,beni etkileyen bir diğer Türk ressamıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ