Cuma Duymaz’dan Biyografik Romanlar…

  • 23 Ağustos 2020
  • 596 kez görüntülendi.

Şair Cuma Duymaz biyografik romanlarla okurlarıyla buluşuyor.

                                                                                                                      18.08.2020

Cuma Duymaz; Türk edebiyatının Batılılaşma döneminin öne çıkan isimlerinden Tevfik Fikret’in; ‘Vatan Şairi’ olarak bilinen Mehmet Akif Ersoy’un; Çukurova’nın dili, Türk edebiyatının çınarı Yaşar Kemal’in hayatını roman olarak kaleme aldı. Üç kitaplık seri A7 Kitap tarafından yayımlandı.

“Sisi Dağıtan Umut” isimli biyografik romanda Tevfik Fikret’in yaşamına tanıklık ediliyor. Kitapta, özgürlük âşığı bir şair olan Tevfik Fikret’in hayat hikâyesi çerçevesinde “İstibdad Dönemi” ve bu dönemin siyasi ve kültürel ortamı  roman kurgusu içerisinde anlatılmaktadır. 

“Belki Yarından da Yakın” isimli biyografik romanda Mehmet Akif Ersoy’un hayatına yolculuğa çıkıyoruz. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı çerçevesinde “Vatan Şairi” olarak anılan Ersoy’un bağımsızlık savaşındaki etkisi yine bir kurmaca ile anlatılıyor.

“Işığın Türküsü” isimli biyografik romanda Türk edebiyatının kilometre taşı Yaşar Kemal anlatılıyor. Çukurova ve halk efsaneleriyle anılan Yaşar Kemal’i, yarattığı düşsel dünyayı nasıl kurdu? Büyük bir romancı olmanın bir formülü var mı, sorularına kurmaca ile yanıt arıyor.

 A7 Kitap’ın güz kitapları arasında yer alan biyografik romanlar ile kitaplığı genişliyor. Daha önce şair olarak okurların karşısına çıkan Cuma Duymaz da bu defa kurmaca meraklılarını hedefliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ