Koray Feyiz’den Üç Şiir Kitabı…

  • 22 Temmuz 2020
  • 568 kez görüntülendi.

Koray Feyiz okurlarını üç kitapla selamlıyor. Artshop Yayıncılık tarafından yayımlanan kitaplar raflardaki yerini alırken Engin Turgut, Koray Feyiz’in yeni kitaplarını değerlendirdi:

“Beni son yıllarda Onat Kutlar’dan sonra darmadağın eden şiirler. Şiir budur arkadaşlar. Kalben ve ruhla yazılır. Bu şiirler benim gönlümde 4.2 şiddetinde deprem yarattı. Adam sapına kadar şair! Böyle bir şey yok! Sabaha kadar bana uyumak yoktur. Kaleminden öpülür ve bu şiirlerden asla kurtulamıyorum. Bu adam iyi şair, iyi şiir yazıyor. Ben bu şairin yazdığı her şiire bir tek kelime kullanabilirim: Ürpertinin derin kalbi. Bu şair şiire karşı antişiir yazarak modern şiirin sınırlarına iyilik metaforları sunuyor. Bu şairi gözden ve gönülden kaçırmayınız. Adam resmen şiir yazıyor. Çağdaş olanın ruhuna gönlündeki mütevazı ses neyse onun müziği. Edip Cansever’in bir dizesi vardır. Biline. “Derinliğin kalbi” Bunu başarıyor Koray Feyiz!
Koray Feyiz modern şiirin sınırlarını uçarak, dağıtarak, gerçekliğin acımasızlığını soyutlaştırarak başka bir damardan her seferinde yeniden inşa ediyor şiirini. Şiirde terör estirmiyor, aksine anarşist bir ruhla lirizmin toprağına şiirden yeni ağaçlar dikmeye çalışıyor. Kötü kalpli zihinlere baldıran zehiri, temiz ve masumiyetini yitirmemiş gönüllere inceliğin şarkısını bırakıyor.
Koray Feyiz yine yapmış yapacağını. “Su Yarası” kitabından sonra, büyük sıçramalardan geçerek “Büyülü Bir Yay Çalışması” kitabıyla şiirin başka bir galaksisine uzandı. Hemen ardından gelen “Yok” ve “Karganın Mürekkebi” adlı kitabıyla şiirinin gövdesini genişletti, büyüttü ve yine kendine ait bir sesle, güneşin şıkırdım işçiliğiyle şiirimizin kalbini aydınlatmaya çalışıyor. Edip Cansever çalışkanlığı her gün işbaşı yapıyor bu şairin gönlünde. Her an kendini aşmak çabasını alkışlamak gerekiyor. Her dizesinin üstü biraz da örtük. Örtüyü kaldırırsanız ‘mis’ gibi bir ‘mağlup’la yelkenler ‘fora’ diyerek şiirin kardeşliğine mavi bir yolculuk yapabilirsiniz. Rastgele!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ