Pandemi sürecinde festivalleri neler bekliyor?

Yaşanan pandemi sürecinin ardından başlayan yeni normal hayatla birlikte bütün sektörler, yeni düzenlemelere hazırlanıyor. Bunlardan biri de etkinlik ve eğlence sektörü. Dream Sales Machine Başkanı Alper Sesli, yeni normaller kapsamında düzenleyecekleri festivaller hakkında bilgiler verdi. Sesli, “Yeni normallerimizle birlikte biz de gerçekleştireceğimiz festivallerde birtakım düzenlemeler yaptık. Gerek kendi tarafımızda gerek dünyadaki örneklerle gerek ESA Event Safety Association yeni regülasyonları ile Sağlık Bakanlığı ve Kültür Bakanlığının yönetmelikleri üzerinde itinayla çalıştık.” dedi.

Nakit Para Kaldırılacak

Dream Sales Machine Başkanı Alper Sesli’nin yeni dönemle ilgili aktardıkları şöyle:

“Nakit para ve alışverişi festivallerimizden kaldırdık. Bu konuda geçen yıl festivallerimizde kullanmaya başladığımız DREAM ON isimli aplikasyonumuz etkili bir tüketici deneyimi yarattı. Tüm festival alışverişleri artık dijital olarak gerçekleşecek. Geçen yıl bu uygulamayı 15 bin konuğumuz deneyimledi ve çok iyi sonuç aldık. Festival biletleri Dream On, kredi kartı ya da dsmbilet.com üzerinden alınabilecek.

Festivallerimizde biletli ve davetli seans başı kapasitemiz ortalama 7200 kişiydi. Bu sene %50 üzerinde bir revizyon ile sayıyı 3500 kişiye çekeceğiz. Bu bağlamda seans saat ve sayı uygulamamızı da revize edeceğiz.

Festival personel mesai saatlerinden, sağlık belgelerine, eldivenden, maskeye ciddi uygulamalar ve protokoller üzerinde çalışıyoruz. Konuk kabulü ise muhtemelen AVM standartlarında ve kabullerinde gerçekleşecek. Kapı güvenliğinde gerektiği anlarda yapılan elle aramanın artık bu süreçte yapılmaması doğru olacağından dolayı farklı güvenlik protokolleri uygulanacak.

Seyirci alanında yapılandırma yapacağız

Ayakta ve açık havada olan etkinlikler için belirlenen detaylar sonrasında seyirci alanında yapılandırma yapacağız. Bilindiği üzere İstanbul Coffee Festival 4 gün 32 farklı ana sahne performansı aynı şekilde Ankara Coffee Festival’de ise 24 ana sahne performansı gerçekleştirmekte.

Çok güçlü bir müzik yönümüz var fakat günün sonunda Bir deneyim ve tadım festivaliyiz. Bizim takipçilerimiz kahve aşkına bizimle birlikteler. Ana sahne performanslarını yapacağız. Müzik bizim kahve festivali içinde sunduğumuz ücretsiz festival içeriklerinden bir tanesi. Bu bağlamda müzik ya da seminerler/Workshop’lar için ayrı bir ücret almıyoruz. Ana oyuncumuz kahve. Böyle olunca da kurallar ne ise ona uygun seyirci düzenlemesi yapacak ve ücretsiz konserlerimizi de gerçekleştireceğiz.

Alper Sesli, bilet fiyatları hakkında da önemli bilgiler verdi: “Hali hazırda Türkiye’nin en iyi içerikli ve buna karşın en makul fiyatına sahip festivallerini yapıyoruz. Buradan ayrılmamaya ticarî stratejimiz olarak sadık kalmayı istiyoruz. Döviz içerikli maliyetleri minimuma çekiyoruz fakat reel ve sokaktaki fiyat artışına maliyetler anlamında kayıtsız kalmamız çok zor. Durumu bahane ederek haksız zenginleşme sağlayacak bir artış olmayacağı çok aşikâr. Tutarlı ve de içerik olarak sunulanın karşılığında sağlıklı ve makul bir fiyat politikamız var ve makul olmaya devam ediyor olacağız.”

Haber: Çağla Göksel ÇAKIR

Bilgi: www.murekkephaber.com

Fotoğraf: istandist.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ