Korona Morana

  • 15 Mart 2020
  • 592 kez görüntülendi.

Ahmet Zeki Yeşil

Deprem var eve girme, virüs var evden çıkma. Ne yapacağımızı şaşırdık. Dansöz gibi  oynatıyorlar bizi. Bu şerefsiz virüs, havada üç saat asılı kalıyormuş. Günde üç saat havaya bakıyoruz, “Ağzınızı kapatın, sinek kaçar!” diyen yok. Nerede bu devlet!

Virüsten korunmak amacıyla maske takıyoruz. Evimizde bile maskeyle oturuyoruz. Kimse kimseyi tanımıyor. Ne sevgi kaldı ne saygı. Üstüne üstlük sağlık bakanlığı öpüşmeyi ve sevişmeyi de yasakladı. Neymiş efendim, bundan böyle bebekleri leylekler getirecekmiş. Leylekler ülkeyi terk edince nolcak? Piyasalarda maske kalmayınca, merdiven altı maske üretimi başladı. Benim korkum, Maskeli Beşler… Bu adamlar, zenginden alıp fakire veriyordu. Maskeli Beşler’in sahtesi, fakirden alıp zengine verirse hapı yuttuk.  “60 yaş üstü evden çıkmasın” diyorlar. Peki, bu insanlar evde mahsur kalınca ne yiyecek? Makarna! Raflarda makarna kalmadı. Oysa bulgur daha besleyici. “Neden bulgur değil de makarna? Çünkü bulgur, fakirimsi bi yiyecek. Makarna ise daha havalı. Siyasilerin yaşlı kurtları evlerinden çıkmazsa kulaklarımız biraz dinlenir. Ancak, makarnaya talim ederler mi, o şüpheli…

Korona yüzünden tokalaşmayı da askıya alınca, memleket kayı obasına döndü. İşin kötüsü, yeni selamlaşma şeklinde elimiz hep vicdanımıza gidiyor. Kim demişse demiş… Vicdan Abla, arap sabunu ile yoğurdu karıştırıp yemiş. Çok şükür ölmemiş, sadece motoru bozmuş. Vicdan Abla, temizlik imandan değil, korona dan gelir. Lama gibi sokağa tükürenlere koronayı anlatmak mümkün değil.

Olan Rafet Abi’ye oldu. Rafet Abi, maske bulamayınca kafasına market poşeti geçirmiş. Rafet Abi, bir poşet fiyatına gitti.
Başka Rafetler ölmesin. Maske bulamayanlar neylesin? Bir hocaya danıştık. “Maske yoksa muska takın. Kolonyayı ihmal etmeyin” dedi. Kolonya nerde? “Alkol giren eve korana girmez” dedik ve gelene gidene rakı döktük. Rafet Abi, iyi bir esnaftı ama stokçuydu. Bütün gece etiket değiştirmekten yorulurdu. Babam olsa affetmem! Kafam iyiyken, gittim ihbar ettim. Affet beni Rafet Abi, ölmeseydin hapse girecektin. Koronadan moranadan kurtardım seni. Bence böylesi iyi. Bakalım, biz napcaz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ