Emre Gürkan Kanmaz’ın Gözünden Haftanın Kitapları…

  • Acıyla Çarp Kalbim – Amelie Nothomb – Turkuvaz Kitap

Uzun zamandır dilimize çevrilmeyen, değeri henüz anlaşılamamış bir yazar Nothomb. Sadık okurlarının merakla beklediği bir kitap olan “Acıyla Çarp Kalbim” kıskançlık, sadakatsizlik, sosyal statü üzerinden sadistçe göz kırpan narsizme kadar insanı kendinden uzaklaştıran birçok “kanser” türünün ustaca işlendiği nefis bir metin. Nothomb ile yeni tanışacak okurları metnin sonunda bir de sürpriz bekliyor olacak. Alışılagelmiş anlatılardan sıkılan okurların şans vermesi gereken usta kalemlerden biri olan Nothomb raflardaki yerini aldı bile!

  • Küçük Çiçek – Losi Havilio – Africano Yayınları

Arjantin edebiyatının kült ve dilimize ilk kez çevrilen yazarlarından Havilio, öldürme tutkusu ile yanıp kavrulan ilginç kahramanı ile bizleri selamlama yolunu seçerek kitaplığımızdaki yerini yakışıklı bir şekilde almaya hazırlanıyor!  Africano Yayınları tarafından geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan “Küçük Çiçek” aslında modern anlatı kalıplarının biraz dışında kalarak okunmayı daha da değerli kılıyor. Çünkü “Küçük Çiçek” biz okurlarını fazlaca düşündürtecek nitelikte yoğun bir anlatı aslında. Seçkin metinleri göz ardı etmeyen okurların zevkle okuyacağını temenni ederim…

  • Meryem’in Esrarı – Luce İrigary – Pinhan Yayıncılık

Hıristiyan dünyasının imgelem yapısından yararlanarak kadınlık ve annelik gücü erkek egemen tavrı tarafından yüzyıllardır ezilmiş, aslında insan yönüyle mercek altına alınan “Hz. Meryem” İrigary’nin hassas üslubuyla dikkat çekerken bir yanıyla da salt anlamıyla ikon olmaktan çıkıyor. Oylum olarak çok kısa bir metin olan “Meryem’in Esrarı” aslında ciltlerce ifadeyi sıkıştırarak okurun tarafsız düşünmesine yardımcı oluyor. Yazar “Meryem”in dünyasını mitik göndermelerle anlatırken aslında sadece bir figür olarak değil bütünüyle insan olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmiş. Pinhan Yayıncılık tarafından yayınlanan bu etkili incelemeyi okumanızı tavsiye ediyorum.

  • Erzurum Fıkraları – Haz. Yaşar Artnur, M. Zeki Kılıç – Dergâh Yayınları

Dergâh Yayınları daha önce şairler, masallar, efsaneler, şehir kültürü adları altında kitaplar yayınlayarak başlattığı “Erzurum Serisi”ne 2006 yılında “Erzurum Fıkraları”nı ekleyerek seriye zenginlik katmıştı. Yeni baskısı yapılan “Erzurum Fıkraları” ile mizah kültürümüze yetkin bir çalışmanın verdiği güvenle yöresel tabanda yakınlaşma fırsatına erişmiş oluyoruz. Pek çok yörede olduğu gibi Erzurum yöresinde de hayatın içinden gelen meseleleri mizahla harmanlamasını bilen anlatıcıları buluyoruz. Anlatılan fıkralarda her daim gerçeğin ruhuna dokunmak mümkün… Önemli çalışmalardan biri olan bu kitabı tavsiye ediyorum.

  • Abydoslu Gelin – Lord Byron – Yitik Ülke Yayınları

Ünlü yunan efsanesi “Hero ile Leandros”u bizden bir efsaneyle harmanlayan eseri “Abydoslu Gelin” Lord Byron’u ilk kez okuyacak okurları heyecanlandırmaya hazır! Kenan Sarıalioğlu’nun yetkin çevirisi ve Yitik Ülke tarafından hazırlanan tam metin hali bu heyecanı ikiye katlayacak nitelikte. Şimdiden keyifli okumalar… 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ