Gülçin Sahilli ve Masumiyet Cambazı

Masumiyet Cambazı şair, yazar ve edebiyat öğretmeni Gülçin Sahilli’nin dördüncü şiir kitabı. Şairin bu kitabı öncekilerden farklı olarak tamamen kadın sorunlarına odaklanmış. Kadın olmanın kaçınılamaz zorlukları kitapta şiir şiir dizelere dökülmüş.

Kitabı ilk açtığınızda sıcak bir ifade sizi karşılıyor. ‘’Gülümseyin şiir oldunuz’’ diyor şair, okuyucularına ve kitapta şiir olanlara.

Kitap boyunca derin acılar, kıvrak bir ironiyle karışıp gelip karşınıza oturuyor. Şair bu kitabında halk deyişlerini ve sözcük oyunlarını yine ustalıkla kullanmış. Şiirlerin kurguları ilk dizeden son dizeye birbirine incelikle bağlanmış.

Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünün adı ‘’Kadınlık Kıtası’’, şair dünyadaki tüm kıtaların hakimiyetinin erkeklerde olduğunu düşünmüş olmalı ki kadınların kendilerini hayattan koruması için onlara bir kıta yaratmış. Tüm kıtalar Adem’in A’sıyla başlarken bu kıta kadının K’sı ile başlamış. Bu kıtada kimler yok ki… Demeter’le başlıyor toprağın patikaya tırmanan sesi, Lilith, Ota Benga, Jane, Saartje, Amedeo’nun Tete’si ve adı yazılıp silinmiş diğer kadınlarla devam etmiş. ‘’Saksı Sevmeyen Balkon’’ adlı şiirden alınan aşağıdaki dizeler bu bölümü çok iyi özetlemiş:

“Hadi kapatın da gidelim

Daha yemek yapıp,

Çamaşır asıp, öldürüleceğiz…”

Başkalarının suçları için bir kez daha güçlü bir suçluluk duymanızı sağlayan ilk bölümün şiirleri ‘’Düğün çiçeklerini siyah çelenklerden seçiniz’’ dizesiyle bitip ikinci bölüme bağlanıyor.

İkinci Bölümün adı da ilki kadar ilgi çekici ‘’Yastık Davası’’ adını almış olan bölümde ‘’Kızlara hayal kurmayın lütfen’’ diye öğüt veriyor şair. Evlerin içinde dönen karanlıkların şiirle suyun üzerine çıkarılması bölüme hakimiyet kurmuş. Bölüm çocuktan kıza, kızdan kadına, kadından anneye dönen bin yıllık masalın bütün yaralarını tekrar kanatan şiirler içeriyor.

‘’Salkım salkım kadın toplarlar ağustosta

Yenecekleri perde ardına

Sirkelikleri belediye işlerine

Şaraplıkları Beyoğlu sırtlarına yollarlar…’’

dizeleriyle toplumun kadına bakış açısını şair duyarlılığıyla aktarmış.

Ve gelelim kitabın üçüncü ve son bölümü olan ‘’Çıkmaz Tekil Sokağı’’na, buradaki şiirler de baş sona sarılmış. Şairsel bir muziplikle ilk taşı atan en arkaya bırakılmış.

Üçüncü bölüm acılar öncesi çağı anlatıyor. Aşkla mutluluğun yan yana fotoğraf çektiremeyeceğini aktaran bölümde, ‘’Ancak eski filmlerde olur onlar’’ dizesi hakim duyguyu desteklemiş. Mami Wata’dan istenen dilekler de gerçekleşmeyince yüreğinden kırılan kadınların sertliği oturmuş şiirin sesine,

‘’Yıllar sonra tekrar erdim şehrin düzüne

Baktım seni başka bir adam sarınmış

Baktım seni başka bir adam konuşmuş

Baktım gözüne, bana bakan gayrı başka adammış

Gittim vapurları gökyüzüne kaldırdım’’

Gülçin Sahilli bu kitabında sırlı kanatlarını keşfetmiş ve uçmanın verdiği özgürlükle şiirlerini gökyüzü dilinde dizmiş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ