Özlem Soydan’dan Ses Atölyesi…

Müzisyen Özlem Soydan’ın “Sesini Keşfet” başlıklı ‘ses atölyesi’ çalışması Joint İdea Kanyon’da gerçekleşecek. Soydan’ın yöneteceği etkinlikle ilgili ipuçları verdiği açıklaması şu şekilde:

Ses titreşimdir, Ses enerjidir, Ses formdur, Ses form değiştirir, Ses iyileştirir. Sesimiz, bedenimiz ve zihnimizde oluşan negatif titreşimleri dönüştürebilecek en etkili enerji kaynağıdır çünkü özümüzden gelir. Kendi çıkardığımız ses, bize en etkili ve hızlı şifa veren enstrümandır. İnsan sesi, doğal tonları ve harmonikleri ile vücudun doğal dengesini yenilememiz için bize en etkili titreşimsel iyileştirme olanağını sağlar. Sesimizi, fiziksel ve eterik vücudumuzun zayıflamış ve akordu bozulmuş bölümlerinin titreşimini değiştirmek ve sağlıklı duruma dönüştürebilmek için kullanabiliriz. Kendi sesimiz bunu başarabilmek için her an ulaşılabilir sonsuz enstrümanımızdır çünkü parmak izimiz gibi tek ve özeldir. Sesimizi en doğal haliyle keşfetmek, yaşamı yeniden keşfetmektir.

Ses çalışmamız enerjik alanlarda ve fiziksel bedende insan sesi , müzik ve titreşim enstrümanlarının uygulanmasından oluşuyor. Çalışma sırasında beden ve yer hareketleri olacağından rahat kıyafetler ile gelinmesi önemlidir. Bu eğitime katılmak için profesyonel bir müzik veya şan bilgisine ihtiyacınız yoktur. Sesinizin kötü olduğunu düşünüyor, sesinizi kullanmaktan utanıyor veya sesinizin gerçek potansiyelini kullanamadığınızı fark ediyorsanız yapacağımız ses egzersizleri bu sıkışıklıklardan kurtulmanız için sizlere rehber olacaktır.

Grup çalışmalarımızın bitiminde sizlerle ses meditasyonunda kullanılan enstrümanlarla bir ses yolculuğuna çıkacağız ve hep birlikte çember şarkıları söyleyeceğiz.

Özlem Soydan Hakkında

Müzik eğitimine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı flüt bölümünde başladı ve Opera Sahne Sanatları bölümünden mezun oldu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ nin Solist sanatçılarından biridir, şimdiye dek pek çok opera, operet ve müzikallerde başrol oynayarak yurt içi turnelerde ve yurt dışı konserlerinde yer almıştır.

Müzik ve ses şifası, ses terapistliğini öğrenmeye ilk kez Londra’da Jill Purce ile başlamış “Overtone Singing” ve “Voice and Healing” workshoplarına katılmıştır. Güney Asya’ ya doğru müzik ile ruhani bir yolculuğa çıkmış, Hindistan, Auroville’de Swaram müzik atölyesinde, ses  terapilerinde kullanılan müzik aletlerinin yapıldığı enstrüman atölyelerine katılarak, ses banyosu ve ses meditasyonu eğitimleri almıştır. 

İspanya’da Nestor Kornblum ve Michele Averard’ın “Sound Healer Teacher Training” eğitimine katılarak uluslararası eğitmenlik diplomasını aldı. Barcelona, Manresa’da “ Sound Trance Instutide “ de ses terapisti ve müzisyen Joel Olive ile Arkaik Enstrümanlar ve Ses Terapisi eğitimi almıştır. Güney Amerika bölgesinde şaman şifa şarkıları ve ritüellerini öğrenmek için Peru, Kolombiya, Meksika ve Brezilya’ daki yerli toplulukların arasında kalmış ve müzik festivallerine performans sanatçısı olarak katılmıştır. California’da Monterey Art Councill’ in davetlisi olarak ” Çocuklarla Alternatif Müzik Eğitimi ” çalışmalarına eğitmen olarak katıldı. Rusya, Tuva’da düzenlenen VII. Uluslararası Gırtlak Şarkıcılığı Sempozyumu ve Yarışmasına katılmış ve Tuva National Theatre ‘da yapılan final konserinde yer almıştır. Türkiye’ de ilk kez gırtlak ve armonik şarkıcılığı yapan kadın sanatçıdır. Dünya Şifa ve Doğa şarkılarını sahne performansına dönüştürdüğü konserlere yurt dışı ve içinde devam etmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ