Düşene kadar dans!

  • 06 Mayıs 2019
  • 629 kez görüntülendi.

Moda Sahnesi bünyesinde dans-tiyatrosu projesi kapsamında ikinci oyun seyirciyle buluşuyor: Maraton. Projenin tasarım, yönetim ve koreografisini üstlenen Bedirhan Dehmen, “Dans Maratonu! 1930’lar Amerika’sında, “Büyük Buhran” zamanında popülerleşmiş bir yarışma ve eğlence türü.” diyor.

Dehmen’in anlattığına göre Dans Maratonu, bir yanıyla Roma gladyatör dövüşleri geleneğiyle süreklilik içinde, diğer yanıyla “survivor” gibi kitle tüketimine dönük günümüz tv programlarının öncüsü sayılıyor. Hepsinde ortak olan, hayatta kalma çabasının sadistik hazza hizmet edecek şekilde paketlenmesi ve eğlence olarak sunulması. Dans maratonlarında yarışmacılar (bir veya iki saatte bir 10 dk. ara vererek) günler, haftalar, çoğu durumda bir aydan daha uzun bir süre boyunca durmadan dans ediyorlar. Düşenler eleniyor, ayakta kalan son çift kazanıyor!

Dehmen, Moda Sahnesi bünyesinde geçen yıl yaptıkları dans-tiyatrosu projesi “Balerin”in enerjisi ve heyecanının, kendilerini ikinci bir proje için motive ettiğini söylüyor. Sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kendiliğinden ve hızlı gerçekleşti her şey. Haziran gibi Kemal Aydoğan’la Sydney Pollack’ın “Atları da Vururlar” filmi ve Horace McCoy’un romanı üzerinden konuşmaya başladık. İçinden geçtiğimiz çalkantılı ve tekinsiz döneme sanatın içinden güçlü bir karşılık olabileceğini düşündük. Oyunu 3 kişiye indirgemek fikri baştan beri mevcuttu. Aynı şekilde, romanı yalnızca bir yola çıkış ve ilham kaynağı olarak alıp, bugünün Türkiye’sine dair sözü olan “buralı” bir iş yapma fikri de sabitler arasındaydı. “Balerin”in balerini İlke (Kodal), en son “Joko’nun Doğumgünü”nde Joko’yu oynayan Tolga (İskit) ve “Hedwig ve Angry Inch” müzikalinin Hedwig’i Yılmaz’dan (Sütçü) oluşan bir kast kurduk. Dansçı olup oyunculuk da yapabilen, oyuncu olup dansa açılabilen ve oyuncu-şarkıcı olup gerektiğinde dans da edebilen bir ekip karması oluştu. Temmuz’da provalara başladık. Maraton, yazımızı kurtardı!

Canlı müzik de var!

Her proje kendi estetik dilini ve formunu üretiyor. Yeni Türkiye, ekonomik kriz, yerli ve milli popülizm, kitle manipülasyonu, “yırtma” ve “meşhuriyet” arayışı, vb. bizlere dert olan meselelerle yüzleşmek, derdimizi beyan etmek gibi bir ihtiyaçla başladı “Maraton”. Bir şeyleri sakınmadan doğrudan dile dökmek istediğimizde, sözel ifade ve kelimelerin gücünden faydalanıyoruz, belki eskisinden daha cömert bir şekilde… Fiziksel ve görsel bir lisan aracılığıyla yol almak istediğimizde bedensel ifade ve dansın gücüne yaslanıyoruz. Üstüne, şarkı söyleyebilen bir oyuncumuz ve piyano, kontrbas, davul ve trompetten oluşan bir canlı orkestramız da var! Dans, tiyatro ve müziğin çapraz etkileşiminde, özgün ama bütünlüklü bir ifade arayışı içindeyiz.”

Horace McCoy’un “Atları da Vururlar” romanı ve Sydney Pollack’ın aynı adlı sinema filminden hareketle… “Hepiniz Büyük İstanbul Dans Maratonu’na Hooooş geldiniiiiiiz! Çok güzel bir gece, herkes pırıl pırıl gözüküyor, herkes harika. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Biz çok iyi hissediyoruz. Çünkü, birazdan burada gördüğünüz bu pırıl pırıl, yetenekli iki genç 40 gün 40 gece sürecek olan yüzyılın meydan okumasında kendilerini gösterecekler. Her 2 saatte bir yalnızca 10 dk. mola vererek düşene kadar, bitene kadar, ölene kadar dans, dans, dans edecekleeeer…

Acaba bu savaştan galip çıkabilecekler mi? Ayakta ve hayatta kalabilecekler mi? Bakalım büyük ödülü kazanıp şöhret kapılarını sonsuza dek aralamayı başarabilecekler mi?

Düşene kadar dans!

Ölene kadar dans!

Kader dansı başlıyooooorrr!!!”

Maraton

Proje Danışmanı: Kemal Aydoğan

Tasarım, Yönetim, Koreografi: Bedirhan Dehmen

Sahne Tasarımı: Bengi Günay

Işık Tasarımı: İrfan Varlı

Ses Tasarımı: Mustafa Avcı

Proje Asistanları: Ayça Güngör – Yunus Kaya

YARATAN ve İCRA EDENLER: İlke Kodal, Tolga İskit, Yılmaz Sütçü

(Canlı) MÜZİK: Burak Cihangirli/ Davul, Ekin Bilgin/ Kontrbas, Evren Karakul/ Piyano, Volkan Coşar/ Trompet

Süre: 80 dakika

Tarihler: 17 Mayıs 2019 Cuma 20:30

Yer: Moda Sahnesi

Adres: Caferağa Mah., Halil Etham Sok. No: 34 Kadıköy İstanbul

Bilgi: www.modasahnesi.com, www.istanbul.net.tr

Haber: Çağla Göksel Çakır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ