Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe dünyaya tanıtılıyor

  • 09 Nisan 2019
  • 793 kez görüntülendi.

Dünyanın ilk üniversitesi ve tapınağı kabul edilen Şanlıurfa Harran’daki Göbeklitepe’nin dünyaya tanıtımı için harekete geçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’u “Göbeklitepe Yılı” ilan etti. Türkiye’nin yurt dışında kapsamlı bir şekilde tanıtılmasına yönelik çalışmalar yürüten Yunus Emre Enstitüsü, Göbeklitepe yılı kapsamında “Göbeklitepe: İnsan ve Hayat” ana temasıyla tüm dünyada “Türkiye Haftaları” düzenliyor. Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluk ve kültürel bağların pekişmesi amacıyla 2009 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında etkinlikler gerçekleştiriyor. Ankara merkezli Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyanın farklı noktalarında yıl boyunca düzenlenecek Türkiye Haftaları’nın ilki Romanya’da 3-7 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ülkemizin farklı özelliklerinin tanıtılmasının amaçlandığı “Türkiye Haftası” ile farklı mekân, ses ve renkler ile dünyada bir Türkiye etkisi oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye Haftası, Romanya’da Göbeklitepe Konferansı ile başladı. Şanlıurfa Müze Müdürü ve Göbeklitepe Kazı Heyeti Başkanı Celal Uludağ’ın Romanya Milli Kütüphanesinde gerçekleştirdiği açılış konferansında; Göbeklitepe’nin tarihsel süreci, dünya tarihi açısından önemi ve bölgede yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgiler aktarıldı. Konferansa Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz başta olmak üzere akademisyen, arkeoloji bölümü öğrencileri, müzeciler ve seçkin davetlilerden oluşan çok sayıda seçkin misafir katıldı. Göbeklitepe’nin anlatıldığı konferansın ardından kazı alanı ve anıtların detaylı resimlerinden oluşan bir fotoğraf sergisi açıldı.

Etkinlikler, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Bükreş Büyükelçiliği, Türk İş Adamları Derneği, Romanya Kültür Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı gibi kurum ve kuruluşların destekleriyle yapılıyor.

TARİHİN SIFIR NOKTASI

Tarihteki en eski anıt unvanını alan Göbeklitepe, insanlığın gelişmesindeki rolüyle ‘tarihin sıfır noktası’nı teşkil ediyor. Türkiye Haftası etkinlikleri kapsamında Bereketli Hilâl’in (Mezopotamya) içerisinde yer alan, tarihteki ilk kentlerin, bürokrasinin, yazının, okulun ve devletin ortaya çıktığı Göbeklitepe’nin tarih yolculuğundan ilham alarak Anadolu coğrafyasının insan ve hayat hikâyesi, Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyayla paylaşılıyor.

Harran, dünyadaki ilk üniversiteye sahip olması, dünyanın ilk tapınaklarının yapıldığı Göbeklitepe ile aynı arazi üzerinde yer alması, toprak evlerinde Sümer kubbe sistemini andıran (hatta devam ettiren örneklerin görüldüğü) tek yerleşim yeri olması, Pagan kültürünün yeryüzündeki en son şehri olması, gibi sebeplerle önem kazanan antik bir şehirdir. Antik kentten günümüze kale, surların bir kısmı ile İslâm döneminden kalma Büyük Cami minaresi ulaşmıştır. Büyük Cami İslâm fethinden önce Mezopotamya uygarlıklarının ve dinlerinin belli başlı mabetlerinden birisi olan Sin Mabedi’nin camiye çevrilmiş halidir. 

Haber:Çağla Göksel Çakır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ