Yeni e / Haziran 2018

  • 11 Haziran 2018
  • 1.173 kez görüntülendi.

Yeni e dergisi Dünya Kupası’nın aynasında futbolu masaya yatırıyor:
İYİ, KÖTÜ, ÇİRKİN!

Yeni e, Haziran ayında başlayacak Dünya Kupası nedeniyle futbolun iyi, kötü ve çirkin hallerini masaya yatırıyor. Dosyanın ilk bölümünde Uğur Vardan, Dünya Kupası tarihini kendi deneyimlerini de katarak keyifli bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Volkan Ağır ise ‘Rusya 2018’e çekiyor dikkatleri. Grupları tek tek masaya yatırıyor ve olasılıkları sıralıyor ve “Turnuvanın yıldız adayları kimler, hangi takımlara özel olarak dikkat etmeliyiz, bir sürpriz mümkün mü?” sorularına yanıt arıyor. Mithat Fabian Sözmen’in yazısı ise 1930’dan bu güne futbolun taktiksel değişiminin ve takım dizilişlerinin diyalektik gelişimini anlatıyor. 2-3-5’ten 1-3-3-3’e, W-M’den 4-3-3’e takımların taktiklerinin tarihsel gelişimi şemalar eşliğinde oyunun gelişimine paralel olarak anlatılıyor. Ali Kayalar kaleme aldığı yazıda Dünya Kupası için yapılan şarkıları tartışmaya açıyor.

Dosyanın ikinci bölümünde futbol yönetimi ve ekonomisi masaya yatırılıyor. İbrahim Altınsay, FIFA ve UEFA başta olmak üzere futbolu yönetenlerin oyunu nasıl çirkinleştirdiğini tane tane anlatırken; Kenan Başaran ‘Trilyon dolarlık top’ başlığı altında futbol ekonomisinin nasıl döndüğünü gözler önüne seriyor. İdris Akkuzu ise futboldaki metalaşmanın taraftar üzerindeki etkilerini ve buna karşı yapılabilecekleri tartışıyor.

Dosyanın son bölümü ise futbolun iyi yanlarına bakıyor. Sinem Erenler, kadınlar ve futbol arasındaki tarihsel bağları, geçen yüz yılın ilk yarısındaki yükselişin ‘erkek kramponlar’ tarafından nasıl engellendiğini ve Türkiye’de kadın futbolunun ana duraklarına götürüyor okuru. Safter Elmas, işin içine paranın girmediği, iyi oynayanın kazandığı mahalle futbolunun olanaklarını anlatıyor. Yasin Durak, ‘röveşata’nın neden futbolun en özel hareketi olduğunu anlatırken, Ümit Buget, Aziz Nesin’in Gol Kralı kitabından yola çıkarak bugünün futboluna bakıyor.

ÇUKUR’A DÜŞENLER

Dergide ayrıca, Yasemin Özgün’ün son dönemin fenomen dizisi Çukur’a dair kapsamlı bir analizini, İhsan Çaralan’ın ’68 Kuşağı’nın devrim yoluna bakan yazısını, Adnan Özyalçıner’den “Sennur’la Konuşmalar” yazısını, Ekim Kılıç’ın ‘Unutulmuşların Fotoğrafçısı Milton Rogovin’ değerlendirmesini de bulabilirsiniz. Nazlı Toprak “68’in Free caz notları”nı yazarken Kaan Kur ise Nâzım Hikmet ve fütirizm üzerine yazdığı yazıda bir dönemi mercek altına alıyor.

Dergide bunların yanı sıra Zehra Çelenk, Cem Kertiş, Anıl Mert Özsoy ve İsmail Doruk öyküleri; Yelda Eroğlu’nun devam tefrika romanı ‘Aşk Çılgını’nın üçüncü bölümü; Hasan Cömert’in ‘Jurassic Park’ evrenini anlatan yazısı da yer alıyor.

Filistinli bir şairle açılan dergi Necvan Derviş’e Mehmet Hakkı Suçin’in çevirisiyle yer verirken, Şükrü Erbaş, Arife Kalender, Cengiz Bektaş, Özge Sönmez şiirlerinden sonra yine Filistinli bir şairle Marwan Makhoul ile Neşe Yaşın çevirisiyle kapanıyor dergi.

Esra Enis ile Atilla Atala bu sayısının çizerleri arasında…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ