Gün Olur, Alır Başımı Giderim-Orhan Veli Şiir Dinletisi

Metni hazırlayan ATİLLA BİRKİYE müzik yönetmeni, besteler ve piyano SERDAR YALÇIN
sahneye uyarlayan MEHMET BİRKİYE şiirler METİN BELGİN mezzosoprano DENİZ ERDOĞAN LİKOS bas ZAFER ERDAŞ gitar FERHAT FERAT perküsyon ENGİN GÜRKEY klavye KUBİLAY SEZEREL bas gitar NEZİH YEŞİLNİL
“Garip” akımının öncülerinden olan Orhan Veli (1914-1950), ölçüsüz ve uyaksız, söz sanatlarının yer almadığı, önceki şiir anlayışına ilişkin şiirsel ögelerin kullanılmadığı, yalın bir yapı içinde akla yönelen şaşırtıcı ve yergisel şiirler yazdı. Konu bakımından daha çok sıradan insanın gündelik sorunlarını işledi. Sonraki şiirlerinde halk şiiri ve halk türküsünün etkisinde kaldı; folklorik özellikleri kullanarak daha çok doğa sevgisini yazdı. Tematik bir bütünlük içinde hazırlanan ve müzikle şiirin iç içe geçtiği “Gün Olur, Alır Başımı Giderim” adlı dinletide, Orhan Veli’nin şiirlerini Metin Belgin okuyacak ve Serdar Yalçın’ın, şairin şiirlerinden bestelediği yedi eseri de Deniz Erdoğan Likos ve Zafer Erdaş seslendirecek.
 
*“İstanbul şairi” Orhan Veli’nin dizelerinin izleyicilerle buluşacağı “Gün Olur, Alır Başımı Giderim” başlıklı dinleti için, saat 17.00’de, öğrencilere özel bir matine düzenlenecektir. Öğrenci kimliğini gösterenlere öncelik tanınacaktır.

Etkinlik ücretsizdir.

İş Sanat Konser Salonu

Tarih: 07 Mayıs 18
Saat: 17:00
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ