Edebiyatın Med-cezir Hâlleri

Ali Hikmet Eren

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.

İntihal ve intihar arasında kalan l’nin boynunu bükmesi, almak ve çalmak arasındaki tek fark olan kuyruklu bir c kadar gerçek. Malik olma isteğinin, topyekun, el birliği ile şişirilen bir egonun ve nesneye duyulan doyumsuz arzunun sonucudur o kuyruklu c!

Yan inşaattan çalarak evinizin duvarlarına koyduğunuz birkaç tuğla, eğretiliklerinden düşecektir bir zaman sonra. Ev, başınıza yıkılacaktır doğal olarak. Sizinkiler zaten duymaz da aparttığınız o tuğlalar hiç duymaz yardım çığlıklarınızı.

Peter Shaffer‘in “Küheylan” adlı oyununu, yıllar sonra Derviş Zaim‘le “Tabutta Röveşata,” Altan Erkekli ile de “İnadına Yaşamak” adıyla yutturabilirler size o zaman. Hatta Orhan Pamuk’a başka bir yerde, hiç gitmediğiniz bir sokakta rastlayabilirsiniz kendinize de.

Neyi var neyi yok, hepsini satarak başlar hırsızlar yeni güne, yoksuldurlar, açtırlar. Sesleri kısık uyanırlar o yüzden de sabaha.

Tanrılardan ateşi çalmak varken zaten ortalıkta dolaşan ve hiçbir suçları olmayan sözcükleri apartmaya çalışmak ancak ve ancak o sözcüklerin aslında sahibi olduklarını anlayamayan, benlikleri değersizlik ve kıskançlıkla kuşatılmış kifayetsiz muhterislerin işidir.

Birkaç gün önce, sosyal medyada Cihan Oğuz’un bir yorumunu okumuştum ilgili konu hakkında; “Çalana madalya takılmayan tek mecra edebiyattır!” diyordu Oğuz… Egoları onlara ne teklif ediyorsa iki katını verebiliriz, çekilebilirler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ