Don Kişot

Don Kişot

Tarih: 03 Mart 2018

Saat: 16:00

Mekan: Süreyya Operası

 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

Müzik: Ludwig Minkus

Koreograf: MariusPetipa

İki perde

Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem Sunal

Orkestra Yönetmeni: RobertoGianola

Dekororatör: İsmail Dede

Kostüm Kreatörü: Gizem Betil

Işık Tasarımcısı: Önder Arık

Miguel de Cervantes’in ölümsüz Don Kişot romanından uyarlanan, ünlü besteci ve keman virtüözü Ludwig Minkus ile klasik balenin mimarı olarak bilinen koreograf MariusPetipa’nın ortak şaheseri “Don Quixote”, hareketli, canlı, neşeli, iki perdelik bir eser.

Prolog

Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri SanchoPanza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır.

  1. Perde

Birinci Tablo: Sevilla’da bir pazar meydanı.

Hancı Lorenzo, kızı Kitri’yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio’yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve SanchoPanza şehre gelir. Don KişotKitri’yi görür görmez, en sonunda Dulcinea’yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes’in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve SanchoPanza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer.

İkinci Tablo: Çingene kampı.

Don Kişot ve SanchoPanza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot hayallere dalar ve Kitri’nin aslında Basilio’yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer.

Üçüncü Tablo: Rüya.

Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri’yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene Kampı’ndan kaçan Kitri ve Basilio’yuSanchoPanza fark eder ve hemen Don Kişot’u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri’yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache’ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak SanchoPanza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir.

  1. Perde

Birinci Tablo: Taverna.

Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da, sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache’ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir ‘intihar’ sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot’aBasilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo’yu ikna etmesini rica eder. Bir anda Basilio ‘hayata’ döner! Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır.

İkinci Tablo: Düğün.

Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin biletleri, temsil tarihinden 1 ay önce satışa çıkar.

Biletler, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası gişesinden veya www.biletiva.com adresinden temin edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ