Yeni e Şubat sayısında Bitcoin’i çözümlüyor!

Yeni e / Şubat 2018

“Bitcoin: Bugünün simyası mı
finans kapitalin çöküşü mü?”
Yeni e Şubat sayısında Bitcoin’i çözümlüyor! Konuya kendi cephesinden bakarak yeni bir yorum getiren dergi, bir süredir büyük ilgi gören ve merak uyandıran kripto paraları ele alıyor.
“Bitcoin: Bugünün simyası mı finans kapitalin çöküşü mü?” başlıklı dosya, Bahadır Özgür’ün “Büyücünün çırağı iş başında: Simyanın altınından algoritmanın Bitcoin’ine” yazısı ile başlıyor. Konuyu Platon’dan başlatarak ‘değeri’ ve ‘dünyayı değer üzerinden kavramayı’ tartıştığı yazısında Özgür, Bitcoin’in ‘gerçek’ değerinin ne olduğuna dair açıklamalar getiriyor.
Bu girişin ardından Anıl Aba’nın “Cinnet, panik ve çöküş”, Kasım Akbaş’ın “Diomedes’in silahları kaç Bitcoin eder?”, Serdar Özay’ın “Blockchain: Gerçeğin zinciri”, Ulaş Başar Gezgin’in “Sanal paralara neden bu kadar çok ilgi gösteriliyor?” yazıları ve Koray Demir’in Fırat Seymen’le yaptığı, ‘Bitcoin ne emtia ne de para, yeni türde bir varlık’ başlıklı röportajda konu farklı açılardan ele alınıyor. Söz konusu ‘sistem’in nasıl işlediğini ve onunla ‘vaat edilen’ iddiaları para tarihi, mitoloji, burjuva iktisadı, güncel dünya ekonomisi açısından inceleyen dosya yazıları, konu hakkında etraflıca bilgiye ve bir kanaate sahip olmak isteyenler için iyi bir fırsat…

Derginin açılışı ise ilginç bir röportajla yapılıyor. Aydın Çubukçu, Arif Bektaş ve Ceren Sağır imzalı röportajda soruları Britanya Komünist Partisi üyesi ve İspanya İç Savaşı’nda uluslararası tugaylarda savaşan devrimcilerin anısını yaşatmak için kurulan International BrigadeMemorialTrust’un Sekreteri JimJump yanıtlıyor. Dünya yakın tarihinin en çok tartışılan İspanya İç Savaşı üzerine konuşularak başlanan röportaj günümüzde Suriye’de yaşananlara kadar uzanıyor.

“Düşünür Hegel üzerine notlar” başlıklı Ahmet Say yazısı ise Metin Bal’ın “Bugün Hegel okumak neden önemlidir?” başlıklı daha önce Evrensel Kültür dergisinde yayımlanan bir yazısı ile polemiğe girişiyor. Say’ın özelde Hegel, genelde felsefe yazını/üretimi ile ilgili soruları ise ilham verici.

Yeni e, geçen ay kaybettiğimiz şair Enver Ercan’ı “Her şey güzelecek” şiiri ile selamlarken, yine geçen ay yitirdiğimiz çevirmen ve gazeteci Hüseyin Saygılı’yı Sadık Aytekin, “Muzip gülüşlü yaşam çeliği’ne” şiiri ile anlatıyor. Bir diğer büyük kayıp olan tiyatromuzun önemli ismi Yılmaz Onay’ı ise Vecdi Sayar, “Şarkılarımız ölmeyecek sevgili Yılmaz” yazısıyla uğurluyor. Derginin yeni sayısında ayrıca Mahmut Temizyürek, Enver Topaloğlu, Elçin Sevgi Suçin, Arsen Everekliyan, Mehmet Hameş, Âba Mislim Çelik, İbrahim Tığ, Zekine Dündar, Mualla Kâtip ve Mesut Aşkın şirleriyle yer alıyor.

Dergide Selim Temo’nun “Evliya Çelebi’nin Urfa’sı”, Ayşegül Tözeren’in “2017’de neden Zweig okuduk”, Nihat Ateş’in “Her zaman taşlanacak şair Tevfik Fikret”, Yaprak Damla Yıldırım’ın “İktidar ve şiddet karşısında 6284”, Barış Avşar’ın “Anadolu Kedisi: Bedri Rahmi”, Burhan Kum’un “F.cking Vincent!”, Şenay Aydemir’in “Gülecek bir şey mi var?”, Kadir Yüksel’in “Sarı Sıcak gerçekliği ve bize kalan karakterleri”, Nazlı Toprak’ın derleyip çevirdiği “Karmaşadan yalnızlığa FM” başlıklı yazıları da yer buluyor.

Derginin öyküleri ise Adnan Özyalçıner (Her eve bir otomobil),
Muzaffer Kale (Ana dünya), Mesut Barış Övün (Şairin ıslığı), Ahmet Karadağ (Tutsaklığın üç hali) imzalı…

Bu sayısının çizerleri ise şöyle: Esin Erdem, Janset Akyıldız, Atilla Atala ve Berna Yangın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ