Aksisanat Edebiyat Dergisi’nin İlk Sayısı Yayımlandı

Aksisanat Edebiyat Dergisi’nin ilk sayısı yayımlandı. İsmail Cem Doğru tarafından hazırlanan derginin ilk sayısının giriş yazısında derginin yayın politikasına dair ipuçları veriliyor.
Edebiyatın içsesi haline gelmiş bir sorunsalı ilk sayının dosya konusu yapıyor aksisanat. “Ego” kavramına Şairin Zihin Haritası üzerinden bakıyor. Ego kavramının üretim süreciyle ilişkisini değerlendiren Ali Hikmet Eren, Cahit Kaya, Emel İrtem, Neslihan Yalman, Hilmi Haşal, Yılmaz Arslan, Dilek Değerli ve İhsan Metinnam şairin tüm gelişim evrelerindeki ruh hallerini ve onu besleyen öğelerin neleri tükettiğini farklı açılardan ele alıyorlar.
Beşenbirka bölümünde Şerif Fatih, şair Vural Bahadır Bayrıl’ı konuk ediyor. Murat Darılmaz, söyleşisinin yanı sıra öyküleriyle, Efe Elmastaş ve Berna Durmaz yine öyküleriyle dergide yer alıyor. Ahmet Yıldız, Emel Koşar, Pınar Doğu ve Edanur Kandil yazılarıyla derginin ilk sayısına konuk oluyor.
Özyeti başlığıyla yayımlanan bölüm de bir soruşturma olma özelliği taşıyor. İlk sayının konuğu şair Veysel Çolak… Özyeti’de Enver Topaloğlu, Erkan Karakiraz, Aslıhan Tüylüoğlu, Örsan Gürkan ve Ümit Yıldırım, Veysel Çolak’a yönelttikleri soruları onun şiiri açısından kendileri de cevaplıyor. Alışılmış soruşturma metotlarından farklı yönleriyle dikkati çeken Özyeti ilgiyle okunmaya aday…
Bu sayının şairleri Cihan Oğuz, Yusuf Alper, Mesut Aşkın, Ömer Turan, Ali Hikmet Eren, Betül Tarıman, Ozan Öztepe ve Caner Ocak…
Dergiye kitabevlerinin yanı sıra www.bizedebekleriz.com üzerinden de tek bir sayı olarak ya da abonelik sistemiyle ulaşılabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ