Beliz Güçbilmez’in yürütücülüğünde Yazmak için Okumak /Tersine Mühendislik Atölyesi

Beliz Güçbilmez’in yürütücülüğünde

Yazmak için Okumak /Tersine Mühendislik Atölyesi

“Tersine Mühendislik: bir aygıtın, objenin veya sistemin; yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme analiziyle keşfedilmesi işlemidir. Makine veya mekanik alet, elektronik komponent, yazılım programı gibi) parçalarına ayrılması ve çalışma prensiplerinin detaylı şekilde analizini içerir.”

Atölye bu anlamda bir bakıma, “yazanlar nasıl yazıyor?” sorusunu yanıtlamak için metinleri sökerek inceleme fikri üzerine kurulmuştur. Amaç daha gelişkin, eleştirel bir okurluğa ve yazmanın farkına varmadan öğrenilmesine ulaşmaktır.

Atölye altı hafta olarak planlanmıştır.  Her buluşmanın planlanmış kısmı üç saattir.  Atölye kapsamında katılımcıların ilk üç hafta boyunca anlatma eyleminin temel teknikleriyle karşılaştırılması hedeflenmiştir. Üçüncü haftanın sonunda  sonraki üç haftada atölye yürütücüsünün önerileriyle birlikte okunup, teknik olarak üzerinde durulacak metne/metinlere karar verilecektir.

İlk oturumda mevcut atölye programının,  grubun ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilmesi için grubun atölyeden beklentileri ve genel olarak edebiyatla, özel olarak hikâye ve romanla ve en temelde hikâye kurmakla ilgili deneyimleri tespit edilir.

Yazmak için Okumak/Tersine Mühendislik Atölyesi için 8-10 kişilik gruplar planlanmaktadır. Başvuruların toplanmasıyla birlikte atölyenin Mart sonunda başlayacağı düşünülmektedir. Haftada bir gerçekleşecek buluşmaların saatine ve gününe, grubun çoğunluk uyumu ile karar verilecektir. Her buluşmanın planlanmış bölümü üç saattir. Buluşma mekânı olarak Aşağı Ayrancı’da ve Cinnah caddesinde iki ayrı alternatif bulunmaktadır. Mekân için de grubun ulaşım kolaylığı açısından birlikte karar verilecektir. Atölye programına katılmak isteyenlerin bgucbilmez@gmail.com adresine kendilerine uygun gün, (hafta sonu/ hafta içi tercihi, gün içi- mesai sonrası tercihi anlamında) saat ve mekân seçimini  içeren bir mail atması gerekmektedir. 6 haftalık atölyenin ücreti 400 TL olarak belirlenmiştir.

  1. Hafta: Yazma- okuma ilişkisi/ okuma arzusu- yazma arzusu/ kapılarak okuma ile teknik okuma/ okuduğundan etkilenmek öğrenilebilir bir yetenektir/
  2. Hafta: Bir yazı fikri nedir? / Hikâyenin meselesi, meselenin hikâyesi (örnek metinlerle)/ An’danAnı’ya, Anı’danAnlatı’ya./ Anlatmaya değer olan ne?/ Anlatı katmanları
  3. Hafta: Konuşan kim? anlatıcı çeşitleri, anlatıcı seslerine kulak vermeyi öğrenmek/ Anlatıların şeması: Nasıl kuruluyor? /Her öykü ortasından başlar/ Vaatkâr başlangıçlar, doyurucu finaller (Örnek metinlerle)
  4. Hafta: Katılımcı grupla birlikte seçilen metinlerin okunup tartışılması
  5. Hafta: Katılımcı grupla birlikte seçilen metinlerin okunup tartışılması
  6. Hafta: Katılımcı grupla birlikte seçilen metinlerin okunup tartışılması/Okuduklarımızdan nasıl esinleniriz?/ Yazsam ne yazardım? / Çağrınca gelen itaatkâr bir ilham perisi.

 

Atölye’ye kimler katılabilir?

Atölye, okumayı seven, yazmayı düşünen/isteyen, edebiyat hakkında düşünmekten hoşlanan herkese açıktır.

Atölye Yürütücüsü hakkında:

Prof.Dr. Beliz Güçbilmez: 2000 yılından itibaren  Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi  Tiyatro Bölümü’nde ve 2010 yılından başlayarak da  Kadir Has Üniversitesi  Film ve Drama yüksek lisans programında  yazarlık dersleri vermiştir. Galata Perform programında da yazarlık atölyeleri yürütmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ